Yeni Virüs Geldi Adenovirüs Koronadan Çok Daha Hızlısı

Yeni Virüs Geldi Adenovirüs Koronadan Çok Daha Hızlısı Son dönemlerde vaka sayılarında görülen artışla berabe radından çok fazla söz ettirmeye başlanan Adenovirüs hastalığı vatandaşların araştırma konusu haline geldi. Yaygın olarak gözlerde etkisini gösteren ve koronavirüs kadar hızlı bulaşma sağlayan bu hastalık her yaşta insanda görülebiliyor ve çocuk ve yetişkin fark etmeden bulaşıyor. Peki, Adenovirüs nedir, tedavisi var mı? Adenovirüsün belirtileri nelerdir, nasıl geçer?

Yeni Virüs Geldi  Adenovirüs Koronadan Çok Daha Hızlısı

Yeni Virüs Geldi  Adenovirüs Koronadan Çok Daha Hızlısı

Çift sarmallı bir DNA genomu içeren bu zarfsız virüsler eğer doğru zamanda tedavi edilmezse sonucu ölümle sonuçlanabilen çok ciddi bir hastalık olarak ifade edilen Adenovirüs hakkında uzmanlar son günlerde değişen mevsimle beraber çok sayıda kerato-konjonktivit vakalarının artış gösterdiğini belirtiyorlar.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Cafer Tanrıverdi, adenovirüslerin koronavirüs kadar hızlı bir şekilde yayılabildiğini belirterek, “Enfekte bireyden tüm aile fertlerine bulaşabiliyor. Bu hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemler diğer tüm bulaşıcı hastalıklar ile benzerdir. Farklı olarak adenovirüslerin daha çok temasla bulaştığını düşünüyoruz. Bu nedenle hijyen kurallarına riayet edilmesi, kişisel eşyaların ortak kullanılmaması ve sık el yıkanması bu hastalıktan korunmak için özellikle gereklidir.” diye konuştu. Hastalığın ilk semptomları ile karşılaşıldığı anda hekime başvurulması gerektiğine dikkat çeken Tanrıverdi, “Adenovirüsler gözün önünde yer alan ve kornea olarak adlandırılan saydam tabakada görmeyi azaltabilen ve tedavisi oldukça güç lekelenmelere yol açabiliyor. Bu durumun tedavisi bazen aylar hatta yıllar alabilir.” uyarısında bulundu.

ADENOVİRÜS NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Öksürük, ateş, burun akıntısı, baş ağrısı gibi aslında koronavirüs semptomlarına büyük benzerlik gösteren bulgularla insan vücudunda etkisini gösteren bu virüsle ilgili uzmanlardan uyarı peş peşe geldi. Tüm dünyanın corona virüs salgını ile mücadelesi sürerken bu kapsamda kişilerin diğer ortaya çıkan bu salgınlara karşı da tedbir almaları gerektiği ifade edildi.

ADENOVİRÜS NASIL BULAŞIR?

Havadan solunum yoluyla, gıdalar ile ağızdan ve en çok dış ortama temas sonucu eller yoluyla bulaşır. Dış ortama dayanıklı olan adenovirüsler uzun süre canlı kalır. Ortama elle temas edip daha sonra ellerin ağız, göz, buruna dokundurulması ile virüs bulaşır.

ADENOVİRÜS BELİRTİLERİ

Soğuk algınlığı belirtileri gösteren virüs; burun akıntısı, boğaz ağrısı ile de kendini gösterebilir. Konjonktivit, bronşiolit, zatüre, orta kulak enfeksiyonu veya ateş de görülebilir. Boğmaca gibi sert öksürük, göz içi kanlanmalar olabilir. Bazı türleri bağırsakları etkiler ve kramp şeklinde karın ağrılarına ve ishale neden olur. Çok nadiren menenjit ve ensefalite de neden olabilir. İmmün sistemi ciddi olarak baskılanmış çocuklarda ise çok daha ağır seyreder.

NASIL KORUNMAK GEREKİR?

En sık temasla bulaşan bu virüs sık el yıkama ile yayılımını azaltacaktır. Çocuktan çocuğa aktarılan oyuncak gibi objelerin temizlenmesi ve dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.

TEDAVİSİ VAR MI?

Adenovirüs tedavisine yönelik özel bir yol yoktur ancak çeşitli yöntemlerle hastalığı kolay geçmesi sağlanabilir. Antibiyotik tedavide etkisizdir. Hastaların istirahatı ve destek tedavisi gerekir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0