Türkiye Topraklarında İlk Kez Kenyalı Atlet Ruth Chepngetich Dünya Rekoru Kırdı

Türkiye Topraklarında İlk Kez Kenyalı Atlet Dünya Rekorunu Kırarak Şampiyon Oldu İstanbul Büyükkent Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen N Kolay 16. İstanbul Yarı Maratonu koşuldu. Yarış, World Athletics tarafından Elite Label kategoride gösterilen, ilkbaharda Avrupa’daki tek yarı maraton olma özelliği taşıdı. Salgın tedbirleri sebebiyle 2 bin 500 kişilik sınırlı kontenjan ile yapılan İstanbul Yarı Maratonu’nda sporcular 21K, 10K ve 21K paten kategorilerinde yarıştı.

Türkiye Topraklarında İlk Kez Kenyalı Atlet Ruth Chepngetich Dünya Rekoru Kırdı
--

Türkiye Topraklarında İlk Kez Kenyalı Atlet Ruth Chepngetich Dünya Rekoru Kırdı

Türkiye Topraklarında İlk Kez Kenyalı Atlet Ruth Chepngetich Dünya Rekoru Kırdı

Yenikapı Miting Alanı’ndaki otobüs durağından başlayan yarış parkurunda bu yıl Galata Köprüsü de yer aldı. Yenikapı’dan start alan yarışta sporcular sahil yolunu izleyerek Galata Köprüsü’ne geldi ve köprü sonundaki ışıklardan ’U’ dönüşü yaparak Fatih’e ilerledi. Haliç Köprüsü’ne gelmeden ’U’ dönüşü ile ters istikamette devam eden koşular, Yenikapı’da başladığı noktada parkuru tamamladı. Dünyaca ünlü atletlerin yarıştığı N Kolay 16. İstanbul Yarı Maratonu’na sponsor olmaktan heyecan duyduklarını belirten Aktif Bank Genel Müdürü Ayşegül Adaca, "Bir kadın olarak şampiyon kadın atletleri parkurda görmek beni ilaveten mutlu etti" dedi. Adaca, "Hepimiz hayatın hızlı akışında bir koşuşturmaca içindeyiz. Bugün koşuşturmacaya bir mola verip sağlığımız için koşuyoruz" şeklinde konuştu.
42 yıllık İstanbul Maratonu tarihi ve 16 yıllık İstanbul Yarı Maraton tarihinde ilk kez Dünya Rekoru kırıldı.

Kadınlarda dünya rekoru
İstanbul Yarı Maratonu’nda kadınlar kategorisinde birinci olan Kenyalı atlet Ruth Chepngetich, 1.04.01’lik derecesiyle dünya rekoru kırdı ve 2020’deki 1.04.31’lik derecesiyle dünya rekorunun sahibi olan Etiyopyalı atlet Ababel Yeshaneh’i geride bıraktı. Kenyalı Yalemzerf Yehualaw ikinci, bir diğer Kenyalı sporcu Hellen Obir tanesi de üçünüc oldu.

Erkeklerde İstanbul Yarı Maraton rekoru
Erkeklerde dünya yarı maraton rekortmeni olan Kenyalı atlet Kibiwott Kandie birinci oldu. Yarışı, 59.32’lik dereceyle tamamlayan Kendie bunun yanı sıra İstanbul Yarı Maraton rekorunun yeni sahibi oldu. Kandie’nin sonrasında Kenyalı koşucu Geoffrey Kamworor ikinci, Kenyalı Roncer Kipkorir de yarışı üçüncü sırada tamamladı.

Erkeklerde Kaan Kigen Özbilen, kadınlarda Yasemin Can
Türk sporcularda erkeklerde 1.02.36’lık derecesiyle Kaan Kigen Özbilen ilk başta geldi. Aras Kaya ikinci, Halil Yaşin de üçüncü oldu. Kadınlar kategorisinde de Yasemin Can 1.08.32’lik derecesiyle ilk başta yer aldı. Yasemin Can-Arslan ikinci, Büşra Nur Koku da üçüncü oldu.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--