Son Dakika: Yılbaşında Bunu Yapan İşletmeler Ceza Alacak!

Son Dakika: Yılbaşında Bunu Yapan İşletmeler Ceza Alacak! İçişleri Bakanlığı, bazı otel ve konaklama tesislerinin yemekli ve müzikli yılbaşı paketleri satması üzerine valiliklere genelge gönderdi. Genelgeye göre yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarında otel ve konaklama tesislerinin yılbaşı kutlama programı icra edilmesine, eğlence/balo düzenlenmesine kesinlikle müsaade edilmeyecek. İşte son dakika haberinin tüm detayları...

Son Dakika: Yılbaşında Bunu Yapan İşletmeler Ceza Alacak!

Son Dakika: Yılbaşında Bunu Yapan İşletmeler Ceza Alacak!

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, İçişleri bakanlığı 81 İl valiliğine 'otel/ konaklama tesislerinde yılbaşı programları' konulu genelge gönderdi. Genelgede, daha önce illere gönderilen genelge ile otel ve konaklama tesisleri içerisinde olan lokanta, restoranların yalnızca konaklama yapan müşterilerine hizmet verebilecekleri ve bu faaliyetin devamı esnasında uyulması gereken kanunların belirlendiği hatırlatıldı. Yaklaşan yılbaşı öncesinde bazı otel, konaklama tesislerince, alınan tedbirlere aykırı halde içerisinde yemekli, müzikli eğlence programları da olan yılbaşı paketlerinin reklamlarının yapıldığı, satışa sunulduğu, bu durumun da salgınla mücadele için alınan öteki tedbirlerin sorgulanmasına sebeb olduğu ifade edildi.

eğlence düzenlenmesİne müsaade edİlmeyecek

sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 31 aralık 2020 perşembe günü 21.00'den 4 ocak 2021 pazartesi günü 05.00'e kadar otel ve konaklama tesisleri için alınan ek tedbirler şu halde sıralandı:

belirtilen süre ve günlerde konaklama amaçlı müşteri kabul edebilecek olan oteller ve/veya konaklama tesislerinde; Sosyal izolasyon ile başta fiziki mesafe olmak üzere temizlik ve maske kanunlarına aykırı olması yüzünden yılbaşı kutlama programı icra edilmesine, eğlence, balo düzenlenmesine mutlaka müsaade edilmeyecek. Bu doğrultuda oteller ve konaklama tesisleri, yılbaşında yemekli-müzikli kutlama, eğlence programları yapılacağı yönünde kampanya veya reklam faaliyetlerinde bulunamayacak. Bu günlerde oteller ve konaklama tesislerinde disk jokey performansı katılmak canlı müzik icra edilmeyecek. Saat 22.00'den itibaren ise otel ve konaklama tesislerinde olan restoran, lokanta ve öteki otel salonlarında kayıt dinletilmesi de katılmak olmak üzere hiçbir koşulta müzik yayınına izin verilmeyecek.

tedbİrler alinacak

bunun haricinde, yılbaşı gecesi otel ve konaklama tesislerinde konaklayan müşterilerin kalabalık halde bir araya gelmemelerine yönelik tedbirler alınacak. Yemek saatlerinde bu hususa özellikle dikkat edilecek. Otel veya konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda, 'konaklama tesislerinde uygulanacak standartlar ve tedbirler' konulu daha önce illere gönderilen genelge ve sağlık bakanlığı 'salgın yönetimi ve çalışma rehberi' ile getirilen tüm tedbir ve kanunların eksiksiz uygulanmasının temin edilmesine yönelik denetim faaliyetleri meşgullaştırılacak. Kolluk güçlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde, kimlik bildirme kanununun alakalı maddesi hükmü doğrultusunda oteller ve konaklama tesisleri üstünden kendilerine yapılan bildirimlerin doğruluğuna ve güncelliğine dikkat edilecek. Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda olan müşterilerin konaklama için bildirimde bulunulan insanlar içinde olup olmadığı kontrol edilecek.
genelgede bunun haricinde, belirlenen esaslara aykırı uygulama yaptığı veya eğlence yeri biçiminde faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen otel ve konaklama tesislerine umumi hıfzıssıhha kanununun ve turizmi teşvik kanununun alakalı maddeleri gereğince idari işlem uygulanacağı, suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise türk ceza kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak. 

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0