Rakun Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Akıllı ve meraklı hayvanlar olan rakunlar gündüzleri uyur, geceleri karınlarını doyurmak için yiyecek aramaya çıkarlar. Amerika’da bu hayvanlar kediler gibi çöpleri karıştırırlar. rakunların belli bir yiyeceği yoktur. kurbağa ya da ıstakoz bile yiyebilirler.

Rakun Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?
--

Rakun Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

60 cm.lik gövdesine karşılık kuyruklarının uzunluğu 30 cm. kadardır. ağırlıkları ise 10 kilo ya da daha fazladır. Amerika’da yaşayan rakunlar su kıyısındaki ağaçlık alanlarda yaşamaktan hoşlanırlar ama şehirlerde de yaşayabilirler.  iyi yüzerler, ağaçlara tırmanırlar. genelde tek başına yaşamazlar.

dişi rakunlar genelde 3-4 yavru doğurabilir. 1 yaşına kadar annelerinin yanında yaşayan yavru rakunlar daha sonra yuvadan ayrılarak kendi başlarının çaresine bakarlar.

rakunlar kışın uzun süreli uykuya yatarlar. ancak buna kış uykusu diyemeyiz. çünkü vücut işlevleri ve etkinliği büyük oranda azalmaz. her ne kadar sevimli hayvanlar olsa da rakunlar bazı bölgelerde tehlike olarak görülür. bunun nedeni ABD’nin doğu kesiminde kuduz hastalığının başlıca taşıyıcısı olmalarıdır.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--