Peygamberimiz Bize Hangi Yemeği Tavsiye Etti Duyunca Şaşıracaksınız!

Peygamberimiz Bize Hangi Yemeği Tavsiye Etti Duyunca Şaşıracaksınız!

Peygamberimiz Bize Hangi Yemeği Tavsiye Etti Duyunca Şaşıracaksınız!

Peygamberİmİzİn en sevdİğİ ve bİzlere de tavsİye ettİğİ yemekler
Mevlid kandili 
Peygamber efendimiz (sav)in yemekte aradığı başlıca özellik onun helal ve temiz oluşu ile vücuda yararlı olup olmadığıdır.
Efendimiz aleyhisselam yiyecek hususunda dengelenmesi gereken bir durum olduğu zaman ona zıt bir yiyecekle bunu telafi ederdi. Mesela hurmanın sıcaklığını karpuzla dengelemiştir. Eğer zıt bir yiyecek bulamazsa ihtiyacı kadar yer, aşırıya kaçmazdı. Yemekte kusur aramaz ve yemeği yapana teşekkür ederdi. Gönlünün istemediğini yemez, o yemeği yemek için de kendini zorlamazdı. Peygamberimizin bu tutumu sağlığı korumada önemli bir kuraldır. Çünkü insan, canının çekmediği bir yiyeceği yediğinde bu yiyeceğin zararı faydasından daha fazla olur. Yemekten sonra da kesinlikle dua ederdi. 
Bir hadis-i şerifinde; "yemeğe besmele ile başlayıp, sonunda elhamdülillah diyenin, daha sofra kalkmadan günahları af olur." (taberani) diyen peygamber efendimizin en kıymetli sünnetlerinden birisi de yemeğe besmele ile başlaması ve elhamdülillah diyerek bitirmesiydi. Yemeği sağ eliyle yer ve ashabına da sağ elle yemelerini öğütlerdi. Ayakta su içmez, yemek yemezdi. Allah rasulü  tıka basa doymakla ilgili ise şöyle bir uyarıda bulunmuştur: "bir adam midesinin üçte birini suyla, üçte birini havayla, üçte birini de yiyecekle doldursun. Şüphesiz ki bundan fazlası zarardır."
Peki peygamber efendimizin sevdiği yemekler nelerdi? Birazda bunlardan bahsedelim.
Karpuz ve hurma
Hz. Peygamber karpuzla taze hurmayı bir arada yerdi. Karpuz, hararet giderici olarak bilinir. Hz. Aişe (r.a.), peygamberimizin karpuzla yaş hurmayı bir arada yiyip şöyle dediğini nakleder: “ hurmanın hararetini karpuzun soğukluğu ile, karpuzun soğukluğunu da hurmanın harareti ile kırıyoruz” (e. Davud et’ime hadis 3836) .
Karpuz, mideyi ve bağırsakları temizler, idrarı arttırır, böbrek ve mesane taşlarını eritir ve cildi güzelleştirir. 
Et
Et en kıymetli gıdalardandır. Kur’an-ı kerim’de on iki yerde zikredilmiştir. Peygamber a. S. Da : “et, dünya ve ahrette yiyeceklerin efendisidir” buyurmuştur (İ. Mâce etime hadis 3305). Peygamberimizin (a s.) koyunun ön kol ve kürek etlerini sevdiği rivayet edilir. Sırt eti de çok gıdalıdır ve kan yapar. Nitekim bir hadiste: “en iyi et, sırt etidir” buyrulmuştur.
Bal
Hz. Peygamber, helva ve balı çok severdi. Bir hadislerinde de; “şifa iki şeydedir. Biri kur’an okumakta, ötekii ise bal şerbeti içmekte” buyurmuştur. (İbni mâce, hadis 3457). Yine bal şerbeti ile ilgili olarak şunları ifade etmiştir: “bal şerbetinden daha üstün bir ilaç yoktur” (c. Sağır 2/125)
Ayva
Peygamber a.s. “ayva, göğüsteki sıkıntıyı, ağırlığı giderir, gönlü (kalbi) ferahlatıp kuvvetlendirir” buyurmuştur. (c. Sağır 2/80; F. Kadir 5/46;). Ayvanın kalbi kuvvetlendirdiği ve akciğer iltihabına karşı yararlı olduğu belirtilir (e. Nuaym 61). Bunun haricinde ayva, ishali keser, kusmayı teskin eder ve vücut ısısının düşmesini önler.
Zeytinyağı
 hz. Peygamber, zeytinyağını tavsiye etmiş ve şöyle demiştir: "zeytin yağını yiyiniz, sürününüz, zira o mübarek bir ağaçtır." "zeytinyağını katık yapınız..." kur'an-ı kerim'de bu hususa şöyle işaret edilmiştir:  " tûr-i sînâ'da da yetişen bir ağaç daha meydana getirdik ki, bu ağaç hem yağ hem de yiyenlerin ekmeğine katık edecekleri (zeytin) verir. 
Kabak 
Hz. Peygamber, kabağı sever ve hakkında "0 kardeşim yunus aleyhisselam’ın sebzesidir" derdi. Enes (r.a) “allah rasulü’nün en sevdiği yemek kabaktı" buyuruyor.
Sirke
Sirke, gıda maddesi olarak kullanıldığı gibi, temizlikte ve hekimlikte de kullanılmıştır. Peygamber a.s. Bir hadislerinde: “sirke ne güzel bir katıktır. Allahım! Sirkeyi bereketlendir. Zira sirke benden önceki peygamberlerin de katığı idi. İçinde sirke olan ev, katık sıkıntısı çekmez” buyurmuştur (İ. Mâce et’ime hadis 3318)
Süt
Peygamber a.s. : “yüce allah bir adamye süt ikram ederse o kimse (sütü içeceği zaman): “allahım bize bu sütü bereketli kıl, bize daha fazla süt ver!” diye dua etsin. Çünkü yiyecek ve içeceklerin yerini tutan, açlığı ve susuzluğu gideren, sütten başka bir gıda bilmiyorum” demiştir (İ.mâce et’ime hadis 3322) . Bir öteki hadislerinde de inek sütünün şifa olduğuna işaret etmiştir: “İnek sütü ile tedavi olunuz. Çünkü ben yüce allah’ın bunda şifa yarattığı kanaatindeyim. Zira inek her çeşit ottan otlamaktadır”(k. Ummal 10/28208).
Dostlar, peygamberimiz (asm) ümmetinin zayıf noktalarını çok iyi bildiğinden, zaman zaman çeşitli ikaz ve tembihlerde bulunmuşlardır. Bu hususta dikkat çeken ikazlardan biri de şöyledir:
"ümmetim hakkında korktuğum şeylerin en korkuncu (risklisi) şunlardır: Karın büyüklüğü (göbek büyütmek), çok uyku, (maddi ve manevî) tembellik ve yakîn (iman) zayıflığıdır." (suyuti, fethu'l-kebir, 1/58) 

Tepkiniz nedir?

like
12
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0