Oselo Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Oselo Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Oselo Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?
Oselo Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Oselo Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Oselo, kedigillerden bir hayvandır. görünüşü tıpkı aslana benzeyen, bir ev kedisinin iki katı büyüklüğünde bir hayvandır. Oselo’lar Texas bölgesinden Güney Amerika’daki Arjantin’e kadar geniş bir coğrafyada yaşar. yaşam alanları ise tropik ormanlar, çayırlar ve çalılıklardır. 

Oselolar doğada özgürce yaşar yaşamasına ama güzel kürkleri nedeniyle insanlar tarafından pek rahat bırakılmazlar. kürkleri için avlandıklarından dolayı sayıları her geçen yıl gittikçe azalmıştır. ABD, avlanmalarını ve kürklerinin satılmalarını yasaklayarak oseloları koruma altına almıştır.

Oselolar yalnız yaşamayı sever ve onlar birer “gece kuşu”dur. gündüzleri bir ağacın dibinde ya da çalılıklarda uyuyarak akşamı beklerler. gece olunca da karınlarını doyurmak için avlanmaya çıkarlar. Oselolar kuş, yılan, kemirgen ve balıkla beslenir.

Oselolar daha 3 aylıktan itibaren avlanmayı öğrenirler. anneleri ile birlikte avlanmaya çıkar böylece avlanmayı öğrenirler. 1 yaşına kadar anneleriyle birlikte yaşayan oselolar 1 yaşına gelince annesini terk edip kendi başına yaşamaya başlar.

oseloların aslan kaplan gibi vahşi hayvanlar değildir. hatta yavruyken kolayca eğitilebilir hatta evcilleştirilebilirler. ancak elbette bir kedi, köpek gibi evde beslenemez.

oselolar her ne kadar bir kara hayvanı olsa da yüzmeyi severler ve çok iyi bir yüzücüdürler.

Tepkiniz nedir?

like
13
dislike
0
love
1
funny
3
angry
0
sad
1
wow
2