Ölüm Aylıklarına Zam Geldi! En Düşük Ve En Yüksek Dul Ve Yetim Maaşı Nekadar Oldu?

Ölüm Aylıklarına Zam Geldi! En Düşük Ve En Yüksek Dul Ve Yetim Maaşı Nekadar Oldu? 2020 yılının ilk 6 aylık döneminde TÜFE oranının Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmasının ardından çok sayıda maaşa zam yapıldı. Memur ve emekliler maaş zamlarını öğrenirlerken dul ve yetim aylıkları da aynı kapsamda zamlandı. En düşük dul ve yetim aylığı kaç lira oldu?

Ölüm Aylıklarına Zam Geldi! En Düşük Ve En Yüksek Dul Ve Yetim Maaşı Nekadar Oldu?

Ölüm Aylıklarına Zam Geldi! En Düşük Ve En Yüksek Dul Ve Yetim Maaşı Nekadar Oldu?  

Milyonlarca çalışanın ve emeklinin beklediği Temmuz zamları artık kesinleşti. Memurlar ve emekli vatandaşlar zam oranlarını ve alacakları maaşları hesaplamaya başlarken dul ve yetin aylıklarına da zam yapıldığı bildirildi. MAAŞ ZAMLARI BELLİ OLDU Türkiye İstatistik kurumu (TÜİK) tarafından Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla 2020 yılının ilk 6 aylık dönemindeki TÜFE oranı da netleşerek maaş zamları kesinleşti. Memurlar ve emekliler yüzde 5,75 zam alacaklarını öğrendiler. Ancak hisse hesabı maaş alan dul ve yetimlerin aylıklarına yapılacak olan zamların ne kadar olacağı merak ediliyor. DUL VE YETİM MAAŞLARI ZAMLANDI Memurlara ve emeklilere yapılan yüzde 5,75'lik maaş zammında dul ve yetimler de faydalanacaklar. Ayrıca ölüm aylıkları da bu oranda artış gösterecek.

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK DUL VE YETİM MAAŞLARI Yapılan hesaplamalara göre Temmuz 2020'de yüzde 25 hisse oranıyla en düşük ölüm aylığı 428 TL olacak. Bu paranın içerisinde ek ödemeler de bulunacak. Yüzde 75 hisseli oranda ölüm aylıklarının en yükseği ise 4.800 TL olacak. Bu paranın içerisinde de ek ödemeler yer alacak. ÖLÜM AYLIĞI KİMLERE VERİLİR? SGK mevzuatına göre ölüm aylığı vefat eden sigortalının eşine ve çocuklarına bağlanır. Özel durumlarda vefat eden sigortalının anne ve babasına da ölüm aylığı bağlanabiliyor. Vefat eden sigortalının maaşının yüzde 50'si eşine bağlanır. Ancak bu sigortalının çocuğu yoksa veya çocuğu ölüm aylığı almaya hak kazanamıyorsa eşin aylığı yüzde 50 hisseden yüzde 75 hisseye çıkartılır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0