Mosbach Aslanı Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Mosbach Aslanı Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Mosbach Aslanı Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?
--

Mosbach Aslanı Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Mosbach aslanı (Panthera leo fossilis)

Mosbach aslanı ( Panthera fossilis Reichenau, 1905) 

Sipariş: Carnivora

Aile: Felidae

Zaman dönemi: Avrasya'nın Erken Orta Pleistoseni (700.000 - 340.000 yıl önce)

Ebat: 3 m uzunluğunda, 160 cm yüksekliğinde, 200 - 450+ kg ağırlık. 

Erken Orta Pleistosen Avrupa mağara aslanı olarak da bilinen Panthera leo fossilis, Pleistosen çağının soyu tükenmiş bir kedisidir. Genellikle aslanın (Panthera leo) erken bir alt türü olarak kabul edilir. Günümüz Afrika aslanlarından yaklaşık yarım metre daha uzun olan 2,50 metrelik maksimum kafa ve vücut uzunluğu ile Panthera leo fossilis, neredeyse Yukarı Pleistosen'deki Amerikan aslanı kadar büyüktü.

Bu kedinin birçok kemik parçası, bugün Wiesbaden kasabasında bulunan küçük bir köy olan Almanya'daki Mosbach'tan bilinmektedir. Heidelberg (Almanya) yakınlarındaki Mauer'de neredeyse eksiksiz bir kafatası bulundu. Aslan kafatasıyla aynı tortuda, erken hominid Homo heidelbergensis'ten 560.000 yıllık bir alt çene vardı. Panthera leo fosillerinin Avrupa'daki en eski kayıtları İtalya'daki Isernia'dandır ve yaklaşık 750.000 yaşında. A 1.80 milyon y eski aslan çene Olduvai'da Kenya Avrupa olanlara çarpıcı bir benzerlik gösterir.

Panthera leo fossilis'ten, yaklaşık 350.000 yıl önce ilk kez kaydedilen Üst Pleistosen Avrupa mağara aslanı (Panthera leo spelaea) elde edildi.

Tepkiniz nedir?

like
5
dislike
1
love
0
funny
0
angry
1
sad
0
wow
1
--
--