malawi ciklet (Sarı Prenses) Nedir! Nasıl Balıktır Özellikleri Nelerdir?

malawi ciklet (Sarı Prenses) Nedir! Nasıl Balıktır Özellikleri Nelerdir?

malawi ciklet (Sarı Prenses) Nedir! Nasıl Balıktır Özellikleri Nelerdir?
--

Sarı prensesler malawi ciklet türleri içinde en çok beslenen balık türüdür. Parlak sarı gövdesinin üzerine siyah üst, yan ve anal yüzgeçleri bulunur. Kendi türleri ile uyumlu olduğu gibi diğer ciklet türleri ile de uyumludur. Akvaryum hobisine yeni başlayanlar için önerilen bir türdür.

Boyutları 8-10 cm e kadar büyüyebilir. Akvaryum su kalitesi ve sağlıklı bakılması durumunda ömürleri 7 yıla kadar uzar. Dişiler erkeklerden boyut olarak daha büyük olur. Çiftleşme dönemlerinde agresifleşebilirler.

Sarı prensesler kötü akvaryum koşullarına ayak uydurması ve kolay üretilebilmesi nedeni ile en popüler ciklet türüdür. Dişiler üremeye hazır olduklarında akvaryum içindeki diğer balıklardan ayrılır ve baskın erkek bunu hisseder. Akvaryumun ayrı bir bölümünü sahiplenir ve çiftleşirler.

Hem etçil hem otçul olarak beslenen sarı prensesler akvaryum şartlarında hem protein katkılı hemde bitkisel ağırlı olan yemlerle beslenmelidir. Sadece proteinli yem vermek balığınızın bload hastalığına ya da iç parazite yakalanmasına neden olur.

Doğal alanlarında kayacıl bir tür olan sarı prensesler akvaryum içinde de kaya ağırlıklı dekoru sever. Bitkili akvaryumlarda bitkileri yiyebileceği için beslenmemelidir. Tadı acı olan ve akvaryum dibine kaya ile sabitlenebilen bitkiler bir nebze daha olumlu olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--