Lama Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

develerin akrabası olan lamalar sevimli ve bir o kadar garip hayvanlardır. boyları 1 metreden fazladır, ağırlığı da 10 kiloyu geçer. bacakları ve boynu upuzundur. lamalar beyaz, siyah ya da kahverengi olabilir.

Lama Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?
--

Lama Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

lamalar genelde Bolivya, Peru, Ekvador, Şili ve Arjantin dağlarında yaşayan yerliler tarafından beslenirler. lamadan pek çok anlamda faydalanırlar. sütünden ve yününden faydalanırlar. yününü giysi, dokuma, kilim ve ip yapmak için kullanırlar. hatta dışkısını da kurutup yakıt olarak kullanırlar.

develerin akrabaları oldukları için uzun yolculuklara dayanıklıdırlar ve uzun süre su içmeden dayanabilirler. yoldaki bitkileri yiyerek beslenirler. sırtında 50 kiloluk bir yükle 30 kilometreden fazla yol gidebilir.

lamalar sakin ve zararsız hayvanlardır. ancak kızdırmaya gelmez. kızdığı zaman tehlikeli olabilirler. çifte atabilir. ama lamaların en çok bilinen özelliği tükürmeleridir. bazen de inatçılığı tutar ve çalışmaz.

lamalar yalnızlıktan pek hoşlanmaz. o nedenle sürüler halinde yaşamayı severler. tek başına uyumaktan da hiç hoşlanmazlar. hatta bazen yalnız kalırlarsa koyunlarla birlikte uyurlar. onlarla uyumakla kalmaz onların güvenliğini bile üstlenebilirler. çobanlar onları çoban köpeği niyetine sürüyü korumaları için kullanırlar.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
1
love
1
funny
0
angry
1
sad
0
wow
2
--
--