Kumru Kuşu Hakkında Genel Bilgiler

Kumru Kuşu Hakkında Genel Bilgiler

Kumru Kuşu Hakkında Genel Bilgiler

Kumru Kuşu Hakkında Genel Bilgiler

Kumru, Columbidae (güvercingiller) familyasından, genelde güvercinlere göre daha ufak yapılı ve soluk renkli türlerin ortak adı. Güvercin ve kumru adları taksonomik ayrımlarla bağlantılı olarak, kullanılmamaktadır. Hayvan bilimi olan Güvercinler takımından, güvercinden ufak, boz, gri renkli bir kuş (Streptopelia) türüdür.

Kumru nedir?

Neden evliliği hoş olanlara "kumrular gibi" benzetmesi yapabilir misiniz?
Çünkü kumru, katiyen eş değiştirmez
Çünkü kumru, içinde bulunduğu şartlara her zaman ahenk gösterir, şikayet etmez.
Çünkü kumru, hiçbir zaman diğer bir kuşun yuvasına girmez.

Familyası Yaşadığı Yerler

Kumrugiller (Peristeridae). Bahçelerde, ormanlarda, evlerin yakınında. Özellikleri ise, güvercinden daha ufak, ötücü bir kuş. Eşler birbirlerine çok düşkündürler. Tane ile beslenir. Çeşitleri ise, ufak kumru, gülen kumru, orman kumrusu, en fazla bilinenlerdir. Güvercinler (Columbae) alt takımının kumrugiller familyasından, park, bahçe ve küçük koruluklarda çiftler durumunda yaşayan güvercine benzer hoş ötücü bir kuş. Genellikle kahverengi tüylüdür. Şeklen güvercine benzemekle birlikte, ondan daha ufak ve zarif yapılıdırlar.

Kumru Yuvası

Eşlerine bağlılığı ile meşhurdur. Eşlerden biri ölecek olursa, kalan eş ömür boyu başka biriyla eşleşmez. Etini yememek daha iyidir. Bir lokma et için, eşinin ömür boyu mutsuz olmasına neden olunmuş olur. Dal parçalarından kolay yuva yaparlar. Senede iki yumurta yumurtlarlar. Yavrular, yumurtadan çıktıktan 18 gün sonra uçarlar. Göçmen ve kalıcı olanları vardır. 

Kumru Çeşitleri

(Streptopelia senegalensis) 26 cm boyundadır. Çoğunlukla Trakya bölgesinde ve İstanbul civarında yaşarlar. İnsanlardan kaçmazlar. Yerli ve gezici kuşlardandır. Türk kumrusu (S. decaocta) ya da diğer adıyla "gülen kumru". Mavimsi külrenginde olup baş ve boynu tarçın rengindedir. 28 cm boyundadır. Anadolu ve Trakya bölgelerinde boldur. Parklarda, kasaba ve köy bahçelerinde bulunur. Bazı yerlerde Yusufçuk adı ile anılır. Halk tarafından çok sevildiğinden korunmaktadır. Orman kumrusu (S turtur) Güney Avrupa'da bol olup, kışı Afrika'da geçirir. Evcil kumru (S. risoria) beyaz renklidir. Çoğunlukla güvercin diye bilinir.
Kumrular, bir yıl boyunca devamlı çiftleşirler. Kuş bilimci, Ali Boyla'ya göre bunun nedeni, kumruların ömrünün ortalama bir yıl olması. Bir defada yalnızca iki yavru yaptıkları için nesillerini sürdürmeleri sürekli çiftleşmelerine bağlıdır.
Kumrular, aşk-ı gugukçuk ötüşüyle başlarlar. Erkek dişiyi izler ve çiftleşmesi başlar. Bugünden sonra da bir daha birbirlerinin yanısıran ayrılmazlar. Aşklarının ürünü olan yavrularını, güvercin sütü denilen bir salgıyla beslerler. Kumrular, bu sıvıyı gagadan gagaya aktararak verirler. "sevgi kuşu" olarak anılmalarının bir nedeni de bu olarak görülmektedir.

Tepkiniz nedir?

like
39
dislike
1
love
5
funny
1
angry
0
sad
0
wow
4