Kivi Nedir? Kivi Nasıl Bir Hayvandır?

Kivi Nedir? Kivi Nasıl Bir Hayvandır?

Kivi Nedir? Kivi Nasıl Bir Hayvandır?
Kivi Nedir? Kivi Nasıl Bir Hayvandır?
--

Kivi Nedir? Kivi Nasıl Bir Hayvandır?

Kivi deyince bizlerin aklına ilk olarak bol C vitaminli, yeşil, leziz bir meyve gelir. ancak bu meyveye adını veren de aslında bir kuştur. Kivi cinsi kuş dünyada sadece Yeni Zelanda ormanlarında yaşar. o nedenle dünyada pek fazla tanınmayan bir kuştur. o bir gece kuşudur. yani gündüzlerini uyuyarak geçirir, geceleri ise karnını doyurmak için yiyecek aramaya çıkar. böcekler ve meyveler onun önemli yiyecekleridir.

bu garip ama sevimli kuşların burunları çok iyi koku alır, kulakları da çok iyi duyar. ancak gözleri pek keskin değildir. kivilerin burun delikleri gagalarının ucundadır. bu özelliği ile diğer tüm kuşlardan ayrılır. bu özelliği sayesinde yetenekli bir avcıdır. tabi böcek, örümcek ve solucan avcısı…

çok iyi koşarlar. ayaklarındaki iri tırnaklı parmakları onun koşmasına ve düşmanıyla mücadele etmesine çok yardımcı olur. çok iyi koşmalarına karşılık kanatları tam olarak oluşmamış olduğu için uçamazlar.

bir tavuk büyüklüğünde olan kivilerin yumurtaları büyüktür. tüyleri kahverengidir ve dışarıdan bakıldığında kanatları görünmez. çünkü kabarık tüylerinin arkasındadır.

yukarıda da söylediğimiz gibi bu kuş türü dünyada çok fazla bilinmez. bunun nedeni sadece Yeni Zelanda ormanlarında yaşamasıdır. Yeni Zelandalılar ise kiviyi iyi tanırlar. o kadar ki, havaalanına ve bir kahvaltı gevreğine kivi adını vermişler, posta pullarında ve metal paralarında kivi resimleri yer alır. sözün kısası kivi kuşu Yeni Zelanda’nın temsilcisi, sembolü ve maskotu durumundadır.

Tepkiniz nedir?

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--