Kırlangıç Kuşu Hakkında Genel Bilgiler

Kırlangıç Kuşu Hakkında Genel Bilgiler Kırlangıç, çok soğuk havalar dışında dünyanın her yerinde yaşamaları mümkün olan kuşlardandır. 10-23 cm civarlarında boyları olup, geniş ve sivri kanatlı, son derece çatalkuyruklu ve ötücü kuşlardır. Göçmen kuş türlerinden bir kısmını da kırlangıçlar oluşturmaktadır. Yuvalarını çamurdan yaparlar ve aşağı yukarı 100 türü bulunmaktadır. Kırlangıç türlerinden en fazla bilinenleri; kaya kırlangıç, yar kırlangıç, ağaç kırlangıç, tencere kırlangıç ve kır kırlangıç olarak sıralanabilir.

Kırlangıç Kuşu Hakkında Genel Bilgiler

Kırlangıç Kuşu Hakkında Genel Bilgiler

Kırlangıç türlerinden, 100 tanesinin yalnız 79 çeşidi bilinmekte ve geri kalanını bilinememektedir. Kırlangıçlar genellikle sinek avlayarak beslenen kuş türlerindendir. Pek çoğunun karnı beyaz, kuyruk, baş ve kanatları son derece siyah, gerdan ve alnı ise kahverengi olup parlak tüylüdür.

Kırlangıçların, kısa olan ayaklarının tırnakları, son derece uzun olup bu özellik onlara düz ve yassı zeminlere rahatça tutunabilme imkânı sunmaktadır. Kırlangıçların ürkek olan yapıları gök gürültüsünden çok etkilenir. Resmen gök gürüldediği zaman korkudan, kendilerinden geçebilirler.

Etleri ve otları yiyemezler. Gagalarının geniş ve yırtmaçlı olması, kırlangıçlara yalnızca uçucu böcek (sinek, sivrisinek, uğur böceği gibi) türlerini yeme özelliğini verir. Oldukça hızlı uçarlar. Pek çok kırlangıç türü sürü durumunda takılırken, bazıları ise tek takılmayı tercih eder. Kuyruklarının onlara kattığı artı puandan kaynaklı, dümen olarak kullanıp, ani dalışlarda bulunabilirler.

Kırlangıçlar üstün zekaları ve yuvalarını inşa ederken kullandıkları yöntemler vasıtası ile insanları hayrete düşürürler. Yuva yapma konusun usta olan bu kuşlar, kullandıkları zekaları ile yuvalarını sağlamlaştırabilmek adına bildikleri tüm tüyoları kullanırlar. Çoğu zaman bir mimar edasında, çoğu zamanda bir mühendis edasında, kullanacakları malzemeleri seçerken özenlı ve dikkatli bir biçimde seçim yaparlar. Seçtikleri malzemeleri sıkıştırarak, gerilmeye elverişli yapıp, yuvalarını tıpkı bir sığınak misali korumalı ve ehemmiyetli işlerler.

Yer altına yuva yapan kırlangıçlar;

Bazı kırlangıç türleri, minik evlerini bina ya da yüksek alanlara yapmak istemezler. Bunun yerine yer altına yapmayı kendileri için makul görürler. Yuvalarını yerin altına gizleyen bu akıllı kuşlar tünelleri yukarıya doğru eğimli yapıp, yağmur yağdığında içeriye su girmemesi ve de yuvalarını su basıp ortada kalmamaları için birçok yöntem uygularlar. Kırlangıçlar zemine yuva yaparken çoğunlukla nehir ve sahil boyunca, dik kum setlerinin yakın çevrelerini kullanırlar.

Kırlangıçların alçaktan uçmaları havaların bozulacağı anlamına gelir. Soğuk olan havalarda Afrika’ya göçmeyi tercih ederler. Yalnız, yaşamlarını hep orda geçirmeyi düşünmezler ve ilkbaharda geri dönüş yaparlar. Göç esnasında kırlangıçların pek çoğu kötü hava koşullarından kaynaklı yaşamlarına ölüm ile son vermek halinde kalırlar.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0