Keler Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Keler, sürüngen bir hayvandır. bir keler görürseniz onu kertenkele sanma ihtimaliniz yüksek. çünkü kertenkeleler ailesindendirler. hatta dinozorların akrabalarıdır. çok çeşitli türleri olan kelerlerin belli bir rengi ya da boyu yoktur. yeşil, kırmızı, sarı, mavi, siyah gibi pek çok renkte keler olabildiği gibi kimisi yaklaşık 2 metre kimisi de birkaç cm. uzunluğunda olabilir.

Keler Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?
--

Keler Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

derileri pullarla kaplıdır ve uzun kuyrukları, keskin tırnakları vardır. hatta bazılarının ayaklarının altında dikenli pullar vardır. bu özellikleri sayesinde kolayca tırmanabilirler. bacaklarının kısalığına karşılık ayak parmakları uzundur. eğer kanatları olsaydı belki de uçabilirlerdi çünkü bir yerden atladıkları zaman yere inene kadar bir kuş gibi havada süzülebilirler. ancak bu yeteneğe sahip olan sadece Draco keleridir.

kelerler insana zararlı bir hayvan değildir. hatta sevimlidir. ancak bazı keler türleri tehlikeli olabilir. Amerikan bukalemunu denilen keler türü zararsız, boncuklu keler denilen türleri ise tehlikelidir. çünkü ısırdığında zehirler. renkleri genelde pembe ya da turuncudur. fakat boncuklu keler dışındakiler zararsızdır.

keler hayvanı böceklerle beslenirler. bukalemun gibi renk değiştirme özelliğine sahip olmasalar da ısı ve ışık etkisiyle renklerinde biraz değişiklik olur.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--