Kafkas Çoban Köpeği Nedir? Nasıl Bir Köpektir.

Kafkas Çoban Köpeği Nedir? Nasıl Bir Köpektir. Büyük boyutlarıyla dikkatleri çeken Kafkas Çoban köpeği diğer bir deyişle Kars Çoban köpeği özellikleri ve bakımı nasıldır? Bu köpek Kars, Ardahan,Artvin,Erzurum,Iğdır,Ağrı illerimizde yetiştirilmekte olan bir köpek cinsidir. Saflığı tescil edilen bir ırktır. Bölgedeki şartlara çok uygun bir köpek olması nedeniyle tercih edilir. Koruyucu özelliği çok fazla iyi bir çoban köpeğidir.

Kafkas Çoban Köpeği Nedir? Nasıl Bir Köpektir.
Kafkas Çoban Köpeği Nedir? Nasıl Bir Köpektir.
--

Kafkas Çoban Köpeği Nedir? Nasıl Bir Köpektir.

Büyük boyutlarıyla dikkatleri çeken Kafkas Çoban köpeği diğer bir deyişle Kars Çoban köpeği özellikleri ve bakımı nasıldır? Bu köpek Kars, Ardahan,Artvin,Erzurum,Iğdır,Ağrı illerimizde yetiştirilmekte olan bir köpek cinsidir. Saflığı tescil edilen bir ırktır. Bölgedeki şartlara çok uygun bir köpek olması nedeniyle tercih edilir. Koruyucu özelliği çok fazla iyi bir çoban köpeğidir.

Konu Başlıkları

KAFKAS ÇOBAN KÖPEĞİ KÖKENİ

Bu köpeklerin kökeni hakkında net bir bilgi bulunmasa da Kuzey Kafkasya’ya Tibet’den geldiği düşünülmektedir. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan bu köpeklerin 2000 yıllık bir tarihi olduğu bilinmektedir. Kafkas dağlarının, Çerkez bölgesinde yaygın olarak görülmektedir.

Bu köpeğin, Kangal ve St. Bernard köpekleriyle akraba olduğu düşünülmektedir. Bu köpeklerin Gürcistan’da iki farklı türü bulunmaktadır. Bunlardan birine Kazbeguri denir ve kısa tüylüdür. Diğer ise uzun tüylüdür.

Baş kısmı çok büyük ve geniş bir yapıdadır. Ağzı büyük kuvvetli çene yapısı mevcuttur. Kulakları sarkık taktirde geniş ve derin haldedir. Bacakları çok kuvvetli pençeleri çok kuvvetlidür. Ayaklarında sarı rengi mevcut fakat yukarıda doğru çıkmakla bir arada siyahlık kısmı da bir hayli artmaktadır. Göğsünün altında da siyahlı alan bir hayli mevcut taktirdedır. Boyutları öteki köpeklere oranla büyüktür.

Gri, kahve ve siyah tonları biçiminde renkleri mevcut olabilmektedir.

Koruma bakımından çok özellikli bir köpek olduğu için düşmanlara karşı hırçın bir yapısı vardır ve pençelerini kullanacak taktirdedır.
Çene yapısının kuvvetli olmasıda bunu düşmana karşı etkili bir köpek haline getirir.
Akıllı ve zeki bir köpektir.
Soğuğa karşı çok iyi bir köpektir.
Evinizi, arazinizi veya çiftliğinizi çok iyi halde korur.
Küçük çocuklarla bırakılmaması gerekir.
Ailenin dışındaki insanlara karşı daima tepki veren bir köpektir o sebeble dikkatli olunmalıdır.
Bulunduğu alanı savunmak için kendini feda edecek düzeyde bir köpektir.
Bir sürü korumacıdır.
Öteki köpeklerle ve öteki hayvanlarla arası iyi değildir.
Sıcağa karşı çok iyi değildir ama soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır.
Bu köpek ilk defa köpek besleyecekler için mutlaka uygun değildir.


Bu köpeğin sahibi dominant önceden bir sürü dominant köpek beslemiş ve iyi bir eğitmen olan insanlar için uygundur.fakat o halde karakterini oturtturabilir.
Öteki türlü riskli bir köpek olabilir ve bu hem sizin için hemde aile için sorun yaratabilir.
Bu köpeklerin tüy yapıları uzundur. Ötürüsıyla nizami fırçalanması ve ölü tüylerden arındırılması gerekir. Bunun haricinde dişlerinin bakımına da önem verilmelidir. Diş aralarında biriken bakteriler kokuya yol açabilir. Bu köpeklerin ayda bir kere yıkanması ve tırnaklarının kesilmesi gerekir.

Apartman dairesinde yaşamak için uygun bir köpek değildir. Hatta şehir yaşamına adapte olması da zor olacaktır. En uygun ortam, çiftlik evleri ve köy ortamı olacaktır. Bunun haricinde enerjik bir yapıya sahip oldukları için nizami olarak egzersiz yaptırılmalı ve yürüyüşe çıkartılmalıdır. Böylece aşırı kilo almayacaktır.

 

Tepkiniz nedir?

like
6
dislike
1
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1
--
--