Kafkas Çoban Köpeği

Büyük boyutlarıyla dikkatleri çeken Kafkas Çoban köpeği diğer bir deyişle Kars Çoban köpeği özellikleri ve bakımı nasıldır? Bu köpek Kars, Ardahan,Artvin,Erzurum,Iğdır,Ağrı illerimizde yetiştirilmekte olan bir köpek cinsidir. Saflığı tescil edilen bir ırktır. Bölgedeki şartlara çok uygun bir köpek olması nedeniyle tercih edilir. Koruyucu özelliği çok fazla iyi bir çoban köpeğidir.

Kafkas Çoban Köpeği
Kafkas Çoban Köpeği

Kafkas Çoban Köpeği

Büyük boyutlarıyla dikkatleri çeken Kafkas Çoban köpeği diğer bir deyişle Kars Çoban köpeği özellikleri ve bakımı nasıldır? Bu köpek Kars, Ardahan,Artvin,Erzurum,Iğdır,Ağrı illerimizde yetiştirilmekte olan bir köpek cinsidir. Saflığı tescil edilen bir ırktır. Bölgedeki şartlara çok uygun bir köpek olması nedeniyle tercih edilir. Koruyucu özelliği çok fazla iyi bir çoban köpeğidir.

Konu Başlıkları

KAFKAS ÇOBAN KÖPEĞİ KÖKENİ

Bu köpeklerin kökeni hakkında net bir bilgi bulunmasa da Kuzey Kafkasya’ya Tibet’den geldiği düşünülmektedir. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan bu köpeklerin 2000 yıllık bir tarihi olduğu bilinmektedir. Kafkas dağlarının, Çerkez bölgesinde yaygın olarak görülmektedir.

Bu köpeğin, Kangal ve St. Bernard köpekleriyle akraba olduğu düşünülmektedir. Bu köpeklerin Gürcistan’da iki farklı türü bulunmaktadır. Bunlardan birine Kazbeguri denir ve kısa tüylüdür. Diğer ise uzun tüylüdür.

Baş kısmı çok büyük ve geniş bir yapıdadır. Ağzı büyük kuvvetli çene yapısı mevcuttur. Kulakları sarkık durumda geniş ve derin şekildedir. Bacakları çok kuvvetli pençeleri çok güçlüdür. Ayaklarında sarı rengi mevcut fakat yukarıda doğru çıkmakla beraber siyahlık kısmı da fazlaca artmaktadır. Göğsünün altında da siyahlı alan fazlaca mevcut durumdadır. Boyutları diğer köpeklere oranla büyüktür.

Gri, kahve ve siyah tonları şeklinde renkleri mevcut olabilmektedir.

 • Koruma açısından çok özellikli bir köpek olduğu için düşmanlara karşı hırçın bir yapısı vardır ve pençelerini kullanacak durumdadır.
 • Çene yapısının kuvvetli olmasıda bunu düşmana karşı etkili bir köpek haline getirir.
 • Akıllı ve zeki bir köpektir.
 • Soğuğa karşı çok iyi bir köpektir.
 • Evinizi, arazinizi veya çiftliğinizi çok iyi şekilde korur.
 • Küçük çocuklarla bırakılmaması gerekir.
 • Ailenin dışındaki insanlara karşı her zaman tepki veren bir köpektir o nedenle dikkatli olunmalıdır.
 • Bulunduğu alanı korumak için kendini feda edecek düzeyde bir köpektir.
 • Çok fazla korumacıdır.
 • Diğer köpeklerle ve diğer hayvanlarla arası iyi değildir.
 • Sıcağa karşı çok iyi değildir ama soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır.
 • Bu köpek ilk defa köpek besleyecekler için kesinlikle uygun değildir.
 • Bu köpeğin sahibi dominant önceden çok fazla dominant köpek beslemiş ve iyi bir eğitmen olan kişiler için uygundur.Ancak o şekilde karakterini oturtturabilir.
 • Diğer türlü tehlikeli bir köpek olabilir ve bu hem sizin için hemde aile için sorun yaratabilir.

Bu köpeklerin tüy yapıları uzundur. Dolayısıyla düzenli fırçalanması ve ölü tüylerden arındırılması gerekir. Ayrıca dişlerinin bakımına da önem verilmelidir. Diş aralarında biriken bakteriler kokuya yol açabilir. Bu köpeklerin ayda bir kere yıkanması ve tırnaklarının kesilmesi gerekir.

Apartman dairesinde yaşamak için uygun bir köpek değildir. Hatta şehir hayatına adapte olması da zor olacaktır. En uygun ortam, çiftlik evleri ve köy ortamı olacaktır. Ayrıca enerjik bir yapıya sahip oldukları için düzenli olarak egzersiz yaptırılmalı ve yürüyüşe çıkartılmalıdır. Böylece aşırı kilo almayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
5
dislike
1
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1