İspermeçet Balina Nedir? Nasıl Bir Hayvandır.

İspermeçet Balina Nedir? Nasıl Bir Hayvandır. İspermeçet, güneyde yaşayan balinalar arasında en büyük olan türdür. Aynı zamanda dişli balina türleri arasındadır. Aynı zamanda etçil ve memeli bir türdür. Kaşalot olarak da bilinir.

İspermeçet Balina Nedir? Nasıl Bir Hayvandır.
--

İspermeçet Balina Nedir? Nasıl Bir Hayvandır.

İspermeçet Balina

Dişlerinin her biri yarım kilo ağırlığındadır ve ağzında toplam kırk adet diş bulunur. Aynı zamanda bu dişlerin her biri yirmi santimetre uzunluğundadır. Her ne kadar ağırlıklı olarak güney balinasıdır dense dahi dünya üzerinde tüm okyanuslarda bu balina türüne rastlamak mümkündür.

Bu balinanın boyu yirmi metreye kadar uzayabilir ve ağırlığı elli tona kadar ulaşabilir. Aynı zamanda İspermeçet balinası Akdeniz’de de görülür. Hatta Akdeniz’de görülmesinden öte Türkiye’de de rastlanmıştır ve bir dönem Hatay kıyılarına vurmuş halde bulunmuştur. Yaklaşık olarak yetmiş yıl ömrü bulunan bu balina, ağırlıklı olarak etçil de olsa zaman zaman hepçil özellik de gösterebilir.

İspermeçet Balinası Neyle Beslenir?

İspermeçet balinası kendine besin bulmak adına oldukça derinlere dalabilir. Hatta daldığı derinlikler zaman zaman bir kilometreyi dahi aşabilir. Beslenmesinde en önemli yer tutan besin mürekkep balıklarıdır. Ancak bazı mürekkep balıkları ile ciddi mücadeleler içerisindedir.

Bu mücadeleye giriştiği mürekkep balıkları balinanın vücudunda bazı izler dahi bırakabilir. Ancak mürekkep balıklarının tamamı balina tarafından sindirilemez. Sindirilemeyen kısımları ise boşaltım yoluyla dışarı atılır. Bu dışarı atılan kısımlar öylesine bir dışkı değildir, koku sanayisinde oldukça önemli bir hammaddeyi meydana getirir.

İspermeçet Balinalarının Vücutları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Her ne kadar bir balinanın ayağı olduğunu düşünmek hayatın olağan akışına pek uygun olmasa dahi aslında balinaların vücutlarının içinde saklanmış ayakları vardır ve bu ayaklar bilim insanlarının pek çok çalışmasında ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca bu balina türünün nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bunun sebebi ise kafasında yer alan sinüs boşluğundaki yağdan dolayı avcılar tarafından avlanmasıdır.

Bu yağ oldukça değerli olmakla beraber yağlarından dolayı avlanmaları, bu balina türünün sayısını da iyiden iyiye azaltmıştır. Bunlara ek olarak boyları iki üç metreyi aşmayan bazı küçük türleri de bulunur. Bu cins de Kogia olarak bilinir.

Tepkiniz nedir?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--