Grönland Köpeği Ve Özellikleri

Grönland köpek türünün kökeni tam anlamıyla bilinememekle birlikte kutup kurdu cinsinden türetildiği ise netdir. Geçmişi Antik Çağ’a kadar dayanmaktadır. Bu köpeklerin eski zamanda Sibirya’dan göç edenlere eşlik ettiği de bilinmektedir. Bunun yanısıra kızak köpeği şeklinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda çok seyrek görülen bir köpektir.

Grönland Köpeği Ve Özellikleri

Grönland Köpeği Ve Özellikleri 

Grönland köpekleri fiziki olarak, albino olan köpeklerin dışında diğer bütün renklerin karışımı biçiminde görülmektedirler. Sağlam ve güçlü kas – iskelet sistemine sahip olan Grönland köpekleri, oldukça büyük bir görünüştedir. Grönland köpeklerinin çıkış yeri Kutuplar olup, çıkış tarihi veya çağı net olarak bilinememektedir. Yalnızca çok eski zamann itibaren var oldukları ve insanlarla birlikte yaşadıkları bilinmektedir.

Grönland köpekleri oldukça dayanıklı bir fiziki yapıya sahiptir. Diğer yandan kutup bölgelerinde bulunan köpeklerin hepsinde olan iyi huyluluk özelliğine de sahiptirler. Özellikle sahiplerine karşı son derece sadıktırlar. Diğer yandan büyük cüsselerine rağmen dinamiklikleri ile bilinmektedirler.

Grönland köpeklerinin en genel kullanılan ismi Grönland köpeği olsa da, dünya çapında sahip oldukları bilinen ve kullanılan diğer iki ismi; Greenland ve Grünlandshund’dur.

Fiziksel olarak Kanada Eskimo köpeklerine benzeyen bu köpekle, daha hafif ve uzundur. Açık alanlarda yaşamayı seven bir köpektir. Aynı zamanda soğuğa karşı son derece dayanıklıdır. Ayrıca ayakları vasıtası ile kar üzerinde basitçe yürüyebilmektedir.

Ağırlık: Erkeklerde 27-33 kg / Dişilerde 25-31 kg
Boy: Erkeklerde 50-60 cm / Dişilerde 45-55 cm
Yaşam Süresi: 10-14 yıl

Grönland köpeği sahiplerine karşı sadık ve itaatkar bir ırktır.
Bunun yanı sıra kızak çekmekte en fazla kullanılan köpeklerin arasında bulunlinkar.
Grönland köpekleri sağlam, güçlü ve dayanıklı yapıya sahip bir köpek cinsidir.
Diğer yandan güçlerini sahiplerine karşı kullanmaz ve sahiplerine karşı oldukça sadık olan hayvanlardır.
Cüsselerinin büyük olması ve sıcağa karşı titiz olmaları sebebi ile apartman hayatına makul olmayan köpekler arasındadırlar.
Doğal yaşam ortamları soğuk iklimli bölgelerdir ve kızak çeken köpekler arasında yer alırlar.
Enerji seviyeleri yüksek olan Grönland köpeklerinin sıklıkla egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır.
Çevreyle olan ilişkileri konusu ile ilgili ise çocuklarla son derece iyi anlaşsalar da diğer hayvanlarla, köpeklerle veya yabancı kişiler ile anlaşmaları zor bir süreçtir.
Sahiplerine karşı sadık olsalar da sıcakkanlı köpek türlerinden sayılamamaktadırlar.
Bakımları konusu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli ayrıntı ise bu köpeklerin sıcağa karşı çok titiz olduğudur.
Soğuğa karşı her ne kadar dayanıklılar ise sıcağa karşı bir o kadar dayanıksızdırlar.
Bu nedenle bakımları oldukça soğuk bölgelerde yapılmalıdır.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere apartman dairesinde yaşamak için makul bir köpek değildir. Aynı zamanda çok enerjik bir köpektir. Dolayısıyla sürekli olarak hareket etmek talep etmektedir. Soğuk havalarda dışarıda yaşayabilir ve üşümez, yalnız sıcak havalarda bulunmaması gerekir.

Bu köpekler kürk yapısından kaynaklı çok fazla bakıma gerek duymamaktadır. Düzenli olarak fırçalanması bakımı için yeterlidir. Bunun yanısıra beslenmesine dikkat edilmesi gerekir.

Bu köpekler son derece sağlıklı olarak bilinmektedir. Diğer köpeklere oranla daha uzun bir yaşantıya sahip olabilir. Bunun yanısıra genetik olarak yatkın olduğu bir hastalık bilinmemektedir. Yeteri kadar egzersiz yaptırıldığında ve beslendiğinde sağlıklı bir yaşam sürdürebilir.

Bu köpekler için sıcakkanlı demek yanlış olacaktır, yalnız çocuklarla son derece iyi bir iletişime sahiptir. Onlara karşı sevecen davranır ve vakit geçirmekten güzellanır. Bunun yanısıra yabancılara karşı saldırgan bir tavır sergileyebilir.

Grönland köpekleri diğer hayvanlarla kısmen anlaşabilir, yalnız genel olarak agresif bir yapıya sahiptir. Aynı biçimde diğer köpek ırklarına karşı da saldırgan olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0