Gezegen'in Gelmiş Geçmiş En Tehlikeli Yeri Neresiydi Biliyormusunuz?

Gezegen'in Gelmiş Geçmiş En Tehlikeli Yeri Neresiydi Biliyormusunuz? Zor zamanlardan geçiyoruz, yaşadığımız dönemin tehlikeli dönemlerden biri olduğu aşikar. Ve bunun sorumlusu büyük ölçekte biziz. Ancak söz konusu Dünya'nın 4,5 milyar yıllık yaşı olduğunda acaba en tehlikeli yeri neresiydi ? En tehlikeli zamanları ne zaman yaşadı ? Üzerinde yaşayan en tehlikeli canlı biz miyiz ?  

Gezegen'in Gelmiş Geçmiş En Tehlikeli Yeri Neresiydi Biliyormusunuz?

Zor zamanlardan geçiyoruz, yaşadığımız dönemin tehlikeli dönemlerden biri olduğu aşikar. Ve bunun sorumlusu büyük ölçekte biziz. Ancak söz konusu Dünya'nın 4,5 milyar yıllık yaşı olduğunda acaba en tehlikeli yeri neresiydi ? En tehlikeli zamanları ne zaman yaşadı ? Üzerinde yaşayan en tehlikeli canlı biz miyiz ?
 
Dünya, en geniş alanı 40.000 km genişliğinde, kendi eksenini etrafında saatte 1760, güneşinde etrafında ise 108.000 km hızla dönüyor. İlk yaşam en az 3,5 milyar yıl önce filizlendi. İlk günden bugüne dek çok fazla değişti çok fazla darbe aldı, 2,8 milyar sonra yüzey sıcaklığının 147 dereceye ulaşıp dünyadaki yaşamın yok olacağı dünyanın Venüs'e benzeyeceği düşünülüyor. Hatta bazı bilim insanlarına göre Dünya'daki yaşam en fazla 1,4 milyar daha devam edebilir.

Gezegenin gelmiş geçmiş en tehlikeli yerini keşfetmek için, Türkiye'den 5400km uzağa, Fas'ın Güneydoğusu'na doğru bir yolculuk yapmak gerekiyor Sahra'ya. Çünkü buradaki kaya oluşumları Dünya'nın en yırtıcı hayvan fosillerini barındırıyor. Ancak burası milyonlarca yıl önce şimdikinden çok daha farklıydı bölge nehirlerle kaplıydı ve karada her türden dinozor yaşıyordu mesela havanın efendileri teruzorlardı. Burası aynı Mississipi nehri gibi büyük kıvrımlı nehir sistemleriyle birbirne bağlıydı. Burada hayatta kalmak büyük bir gayret istiyordu, ufak canlılar her daim tetikteydi. Karadaki canlılardan saklandılar diyelim peki ya havadaki destansı hayvanlardan nasıl saklanacaklardı ? 

100 milyon yıl önce Sahra'da uçan sürüngenler ve timsah benzeri avcılar yaşıyordu. Crocodilia 85 milyon yıl önce Kretase Dönemi'nin sonunda ortaya çıkmışlardı. Crocodilia takımı da 220 milyon önce Triyas Döneminde ortaya çıkan Crurotarsi grubunun üyelerindendir. Kem Kem yatakları ismindeki bölgede, en uzun ve en ağır dinozorlardan olan  13 metre uzunluğunda ve 8 ton ağırlığındaki Carcharodontosauruslar ve 8 metre uzunluğunda daha önce hiç görmediğimiz kadar ince arka uzuvları olan ve çok hızlı koşabilen Deltadromeuslar yaşıyordu. Kem Kem Grubu aslında alt ) 100 milyon yıl önce Sahra'Da uçan sürüngenler ve timsah benzeri avcılar yaşıyordu. Crocodilia 85 milyon yıl önce Kretase Dönemi'nin sonunda ortaya çıkmışlardı. Crocodilia takımı da 220 milyon önce Triyas Döneminde ortaya çıkan Crurotarsi grubunun üyelerindendir. Kem Kem yatakları ismindeki bölgede, en uzun ve en ağır dinozorlardan olan  13 metre uzunluğunda ve 8 ton ağırlığındaki Carcharodontosauruslar ve 8 metre uzunluğunda daha önce hiç görmediğimiz kadar ince arka uzuvları olan ve çok hızlı koşabilen Deltadromeuslar yaşıyordu. 

Kem Kem Grubu aslında alt jarasbau, Gara Sbaa ve üst Douira oluşumları olarak adlandırılan fosil bakımından zengin iki ayrı bölgeyi kapsıyor. Timsah benzeri canlılar ve uçan sürüngenler teruzorlar onların komşularıydı. Gara Sbaa ve üst Douira oluşumları olarak adlandırılan fosil bakımından zengin iki ayrı bölgeyi kapsıyor. Timsah benzeri canlılar ve uçan sürüngenler teruzorlar onların komşularıydı. Araştırmacı Doktor Nizar İbrahime göre eğer bir insan zamanda yolculuk edip 100 milyon yıl önceki sahraya giderse gezegenin bu en tehlikeli yerinde sadece birkaç gün yaşayabilirdi. Nizar'a göre Sahra'nın bu kısmı şüphesiz gezegenin en tehlikeli yeriydi.

Bu yırtıcılar Sahra'yı bol miktardaki balık kaynağı için tercih ediyorlardı. Mesela o dönemdeki sölekantlar bugünkü sölekantlardan 4-5 kat daha büyüktü. Bunlar bir insanı iki ısırıkta yutabilecek canlılardı. Onchopristis adında devasa dişleri olan tatlı sularda yaşayan bir testere ağızlı köpekbalığı vardı, onlar 2 metreye yakın sivri dişlerle kaplı burunları olan 5 metrelik ürkütücü canlılardı. Burunları göz alıcı renkteydi oldukça parlaktı ama adeta dikenli hançerlerle kaplıydı. Bu su yatakları çok büyük balıklarla dolu olduğu için birçok canlının bir arada yaşadığı çok geniş bir ağ yaratmıştı. Bu çağda her şey büyüktü, bu açık büfe dinozorların inanılmaz boyutlara ulaşmasını sağlamıştı. Burası Dinozlarda Çağı'na açılan bir pencere gibiydi.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0