Fıkra Zamanı (Cemilo'nun Tavuğu) Şimdi Oku

Fıkra Zamanı (Cemilo'nun Tavuğu) Şimdi Oku

Fıkra Zamanı (Cemilo'nun Tavuğu) Şimdi Oku
--

Fıkra Zamanı (Cemilo'nun Tavuğu) Şimdi Oku

Cemilo bir gün komünist parti ileri gelenleri ile içki masasındadır. Ard arda içilen votka ile kafalar iyice dumanlanmıştı. Cemilo bir ara elindeki çatalı önündeki votka şişesine vurur ve herkesi dikkatle kendisini dinlemeye davet eder.

Der ki;

-“bana şu problemin yanıtını kim verecek? Halkın yönetime kayıtsız koşulsız itaat etmesi ve liderin her dediğini onaylaması nasıl sağlanabilir?”

Tamamı çakırkeyif olmuş parti yöneticilerinin her biri kendince yanıtlar verirler. Kimisi disiplin ve sertlikten, kimisi adalet ve eşitlikten, kimisi sürgün ve hak mahrumiyetlerinden, kurşuna dizmenin caydırıcılığından, toplu katliamlardan söz ederler.

Fakat Cemilo verilen yanıtların hiçbirini beğenmemiştir.

Masanın karşısında hazırolda bekleyen  ordu muhafızına emir verir.

Fıkra Zamanı (Cemilo'nun Tavuğu) Şimdi Oku

-“çabuk bana bir tavuk getir.’’

Emir derhal yerine getirilir ve tavuk Cemilo’nun eline verilir. Stalin adamlarının gözünün içine baka baka başlar tavuğun tüylerini canlı canlı yolmaya. Feryadına aldırmadan tüm tüylerini yolduğu ve cascavlak bıraktığı tavuğu odanın ortasına salıverir.

-“şimdi dikkatle izleyin tavuğu” der.

-“bakalım nereye gitcek?”

Zavallı tavuk bu azaptan kaçıp kurtulayım diye can havliyle dışarı kaçar,

Soğuktan tir tir titrer. Masaların altına girer, duvar diplerine koşar teleksiz, tüysüz vücudu kanatları yara bere arasında kalır… şömineye yaklaşır tüysüz derisi kavrulur… tavuk çar naçar biraz önce tüylerini yolan stalin’in bacakları arasına girip sığınır. Stalin cebinden bir avuç yem çıkarıp birer birer tavuğun önüne atar. Cemilo’nun elinden yemlenen tavuk artık o nereye yönelse arkasından gider. Manzarayı hayretler arasında izleyen komünist parti politbüro üyelerine dönen Cemilo gevrek gevrek güler ve şöyle der;

-“gördünüz mü?”

-“halk dediğiniz topluluk bu tavuk gibidir. Tüylerini yolup al ve serbest bırak. O zaman onları bir avuç yemle yönetmek mümkün olur.” 

Tepkiniz nedir?

like
5
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--