Ev Sahiplerine ve Kiracılara Çok Önemli Uyarı Geldi!

Ev Sahiplerine ve Kiracılara Çok Önemli Uyarı Geldi! Ev sahipleri ve kiracılara maliye bakanlığı üstünden çok kritik uyarı geldi. Devletin büyük bir vergi geliri kaybı yaşamasına sebeb olan kira geliri vergisi için takibi kolaylaştırmak adına kiranın elden verilmesi yasaklanmış ve bankadan yatırılması zorunluluğu uygulamasına geçilmişti. Peki, kiranın elden ödenmesi cezası var mı, kirayı elden almanın cezası 2020 kaç lira, kirayı elden almak ve vermek suç mu, kira bankaya yatırma sınırı ne kadar, kira bankadan ödeme sınırı var mı, bankaya yatmazsa ne olur? Soruların yanıtları haberimizde...

Ev Sahiplerine ve Kiracılara Çok Önemli Uyarı Geldi!

Ev Sahiplerine ve Kiracılara Çok Önemli Uyarı Geldi!  

Hazine ve maliye bakanlığı yaşanan yüksek vergi kaybını ve kaçağı önlemek amacı ile kirayı elden vermeyi yasaklamış ve bankaya yatırma zorunluluğu getirmişti.

 kİra bankaya yatirma siniri 2020! Bankadan ödeme zorunluluğu kaç lİraya kadar var? Kiranın elden ödenmesi için uygulanan vergisel sınır için her çeşitli vergilendirme işleminde olduğu gibi kiranın elden ödenmesi hususunda da esneklik tanınmakta olup  olup belirlenen alt limit 500 lira olarak uygulanmaktadır.

 500 liranın üzerini aşan tüm kira ödemelerinde kiranın banka hesabı üstünden ödenmesi yasal bir zorunluluktur. Bu zorunluluğa uymayan insanlare vergi cezası kesilir. Aylık kirası 500 liranın altında olan taşınmazlar haricinde kalan kira gelirleri nizami olarak aylık banka üstünden ödenmelidir.

Yani ödedeği aylık kirası 500 liradan daha az olan kiracılar kirayı elden ev sahibine verme hakkına sahipken 500 liranın üstündeki kiranın elden ödenmesi suçtur.  kİrayi bankadan ödememe cezasi 2020! Kİrayi elden ödemek suç mu, bankaya yatmazsa ne olur? Kirayı elden ödemenin parasal cezası bulunmakta olup aylık kirası 500 lira ve üstünde olan ev sahibi kirasını banka üstünden almakla yükümlüdür.  

kiranın elden ödendiğinin tespit edilmesi  durumunda vergi usulsüzlük cezası kesiliyor. Bu ceza elden yatırıldığı tespit edilen her kira tutarının yüzde 5'i oranında tahsil ediliyor.  yani mesela aylık kirası 2 bin lira olan bir adamnin 12 ay kirasını elden aldığı tespit edilirse bu taktirde 24 bin liranın yüzde 5'lik tutarı belirlenerek bin 200 liralık vergi usulsüzlük cezası ev sahibine kesilir.  

Tepkiniz nedir?

like
3
dislike
2
love
1
funny
2
angry
1
sad
1
wow
1