Entlebucher Köpeği Nedir? Nasıl Bir Hayvandır.

Entlebucher Köpeği Nedir? Nasıl Bir Hayvandır. Entlebucher Köpeği İsviçre alp köyleri ve tarlasından gelen bir cinstir. Entlebucher cinsi 4 Sennenhund köpek cinslerinin en büyüğü ve en yaşlısıdır. Öbür Sennenhund ıkrları ise Cattle dog, Etlebuch cattle dog, bunlar akc vasıtası ile tanınan diğer cins olan Entlebucher olmaktadır. Sennenhund cinslerinin Romanya Mastiflerin kökeninden aldığı ve bu o yere 2000 yıl daha önceden geldikleri söylenmektedir.

Entlebucher Köpeği Nedir? Nasıl Bir Hayvandır.
--

Entlebucher Köpeği Nedir? Nasıl Bir Hayvandır.

Bu 4 cinsin boyları tamamıyla birbirinden farklıdır. Boyları farklı ancak kürk desenleri ve renkleri tamamıyla aynıdır. Entlebucher, Rottweilwer ve St. Bernard cinslerinin oluşmasında kullanılan cinstir. Daha sonra Bernard cinsi çok tanınmış olduğundan kaynaklı bu ırk kaybolma aşamasına gelmektedir. Ancak 1908 senesinde yeniden olarak tanınmışliğini kazanmış ve daha sonra insanlar vasıtası ile üretimi daha fazla artmasına neden olmuşlardır. Günümüz de ise İsviçre de olmak suretiyle dünyada çok seyrek görülen bir cinstir.

Bu köpeklerin boyları son derece büyüktür. Ayrıca çok çevik ve kıvrak bir yapıya sahiptir. 2 katmandan oluşan bir kürkü bulunur. Asıl rengi siyahtır, bazı durumlarda beyaz ve koyu kırmızı renklere de sahip olabilmektedir. Gözlerinin üzeri, yanakları ve kulaklarının bazı kısımları kırmızı renktedir. Kulakları üçgen şeklindedir, burnu ve dudakları siyah renge sahiptir. Kuyruğu ise orta derece de uzunluktadır.

Tüylerinin yapısı çift katmanlı, kalın ve üç renklidir. Siyah rengin üzerine, kırmızı, kahverengi ve beyaz tonları yer alır. Bu renk dağılımı genellikle simetrik olarak görülmektedir.

Entlebucher Köpeği boyları aşağı yukarı erkek ve dişilerde aynıdır. 60-72 cm arasında olabilmektedir. Ağırlıkları ise 59-61 kg arasında olabilir. Fizik olarak güçlü bir yapıya sahiptir. Kemikleri, kkatiyenrı son derece gelişmiştir.

Ağırlık: Erkeklerde 59-61 kg / Dişilerde 59-61 kg
Boy: Erkeklerde 60-72 cm / Dişilerde 60-72 cm
Yaşam Süresi: 10-11 yıl

Entlebucher köpeği çok güvenilir, koruyucu, sağlam ve bekçilik yapabilen bir köpek cinsidir.
Agresifliği yoktur.
Çocukları çok sever keyifli oyunlar oynamaktan çok güzellanırlar ve çalışmayı çok olarak sevmektedirler.
Sahibini çok sever son derece sadık ve itaatkardır.
Genel olarak diğer cins köpeklerle arası iyidir.
Yavru haldeyken iyi sosyalleştirilmesi gerekmektedir.
Her zaman hazır, dikkatli, yabancı gördüğü anda hemen havlar.
İnsanları çok sever ailesinin yanısıra olmaktan ve zaman geçirmekten çok güzellanırlar.
Diğer köpek cinslerine göre zihinsel ve fiziksel olarak geç yetişkinlaşabilmektedir.
Bu cins yavru ergenliğe ulaşması geç olabilir, bu süreç ortalama 2-3 sene kadar sürebilir.
Entlebucher köpeği eğitimi zor olmayacaktır.
Çok zeki olduğundan kaynaklı hızlı öğrenir. İstenilen eğitim verilebilir.

Entlebucher Köpeği bakımı son derece basittir. Tüy dökme alışkanlığı da yılda orta seviyede olmaktadır. Düzenli olarak fırçalama yeterli gelecektir. Gerektiği zaman banyo yaptırmak onun için yeterlidir.

Entlebucher köpeği orta seviyede egzersiz ihtiyacına gerek duymaktadır. Her gün yada 2 gün de 1 defa dışarıda yürüyüş ve koşular yapmak onun için yeterlidir. Ayrıca çocuklarla keyifli oyunlar oynamaktan bayılırlar.

Ev yada apartman gibi alanlar da rahatça beslenebilir. Sıcak havadan güzellanmaz genellik serin havayı daha fazla sevmektedir.

Entlebucher köpeklerinin bilinen bir sağlık soruni yoktur. Genel olarak sağlıklı bir forma sahiptir.

Bu köpekler sıcakkanlı ve sevecen bir forma sahiptir. Özellikle çocuklara karşı çok iyi huylu bir köpektir. Bunun yanısıra genel olarak yabancılarla da anlaşabilmektedir.

Entlebucher ırkı diğer köpeklerle ve diğer hayvanlarla da bir problemu yoktur. Genelde saldırgan tavırlar sergilemez, yalnız kızdırıldığında agresif tavırlar sergileyebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--