Engerek Yılanı Nedir? Engerek Yılanı Hakkında Bilgi

Engerek yılanı kısa kuyruğu, arkaya doğru daralan yassı kafasıyla dikkat çeker. Engerek yılanı da kendi arasında türlere ayrılır. En yaygın türü Avrupa engereğidir. Bu türün boyu 75 cm. kadardır. Gri, sarımsı, esmer kırmızı, siyah olmak üzere çeşitli renklerde olabilirler. Avrupa engereği sıcak ve kuru, çakıllı alanlarda yaşar. Burun ucu yukarı doğru kalkıktır, bedeni kuyruğuna göre oldukça kalındır. Kertenkele ve küçük kemirgenleri yiyerek beslenirler. Kış mevsiminde ortadan yok olurlar. Kış gelince derin deliklere, kuytu alanlara girerek hareketsiz kalırlar ve mevsimi bu şekilde geçirirler.

Engerek Yılanı Nedir? Engerek Yılanı Hakkında Bilgi
--

Engerek Yılanı Nedir? Engerek Yılanı Hakkında Bilgi

Mart ayında çiftleşirler. Gebelikleri dört ay sürer. Yumurtalar anne yılanın karnında açılır. 10 ila 20 kadar yavru doğururlar. Yavru engerek yılanlarının boyu ilk doğduklarında 15 cm kadardır.

Bir diğer yaygın tür ise kuzey engerek yılanıdır. Başı daha dar ve uzundur. Sırtında çift sıra halinde koyu lekeler bulunur. Kuzey ve Orta Avrupa, Çin’de yaşarlar.

Kum engereği ise burnunun ucunda 5 cm.lik yüksekliğe sahip pullu çıkıntılarıyla diğer engerek türlerinden kolayca ayırt edilebilir. Genellikle geceleri ortaya çıkarlar. Özellikle Doğu Avrupa’nın kurak ve kayalık bölgelerinde yaşarlar.

Orsini engereği, diğer adıyla çayır engereğinin boyu 45-60 cm. kadardır. Fransa ve İtalya’da yaşarlar. Ayrıca ülkemizde Kuzeydoğu ve Güneybatı Anadolu’da yaşayan iki alt türü bulunur.

Asya engereği adı verilen türün zehri son derece tehlikelidir. Sarı ile çevrili siyah halkaları vardır.
Türkiye’de yaşayan engerek türleri kum engereği, çayır engereği, siyah engerek, sarı engerek, Akdeniz engereği ve şeritli engerektir.

Avrupa engereğinin sokması tehlikeli olmakla birlikte öldürücü olabilir ve derhal müdahale gerektirir.
Yılan ısırması iğne batması gibi bir acı verir. Isırılan yerde iki tane kırmızı diş izi kalır ve bu bölgeden kanlı bir su sızar. Isırılan bölgenin tümüne 5 ila 15 dk. içinde ödem yayılır. Buna şiddetli bir ağrı eşlik eder. Bu durumu çarpıntı, atardamar basıncının düşmesi, kusma, ishal, böbrek yetersizliği, yüksek ateş gibi durumlar takip eder.

Engerek yılanının sokması sonucu yukarıda sayılan belirtiler belirgin şekilde görülür ve derhal tedaviye başlanmalıdır. Tedavi şekli genelde serumdur.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--