En Pis Kokulu Gaz Neden Olur? Sebebini Öğrenince Şok Olacaksınız!

En Pis Kokulu Gaz Neden Olur? Sebebini Öğrenince Şok Olacaksınız! Gaz, bağırsak hareketlerini ve sindirimi serbest bırakmaya yardımcı olan biyolojik bir süreçtir. Bazı durumlarda sessiz ve kokusuz olsalar da nadiren kokulu ve sesli olabilirler. Gaz çıkarmak doğal bir süreçtir. Fakat tüketilen bazı yiyecekler aşırı derecede kötü kokulu gaz çıkarmaya sebeb olabiliyor. Bununla bir arada, kokulu gaz çıkarmak kimi zaman bir enfeksiyonun ya da sindirim problemlerının göstergesi de olabiliyor.

--

En Pis Kokulu Gaz Neden Olur? Sebebini Öğrenince Şok Olacaksınız!

Gaz, bağırsak hareketlerini ve  sindirimi  serbest bırakmaya yardımcı olan biyolojik bir süreçtir. Bazı durumlarda sessiz ve kokusuz olsalar da nadiren kokulu ve sesli olabilirler

Gaz çıkarmak doğal bir süreçtir. Fakat tüketilen bazı yiyecekler aşırı derecede kötü kokulu gaz çıkarmaya neden olabilir. Bununla bir arada, kokulu gaz çıkarmak kimi zaman bir enfeksiyonun ya da sindirim problemlerının göstergesi de olabilir. 

En Pis Kokulu Gaz Neden Olur? Sebebini Öğrenince Şok Olacaksınız!

Kokulu gaz çıkarmanın 5 nedeni bulunmaktadır:

Çıkarılan gazların kötü kokmasının birtakım faktörleri bulunur.   kötü kokulu gaz çoğunlukla dengesiz beslenmeyle ilişkilidir. Bununla bir arada kokulu gazın başka faktörleri olabilir. 

1. Yüksek lifli gıdalar tüketmek:

Yüksek lifli gıdalar tüketmek gazınızın fazla miktarda ve kötü kokulu çıkmasına neden olur.  bu durum lif içeren yiyeceklerin sindirim sisteminizde parçalanmasının uzun sürmesinden kaynaklanır. Uzun zamande parçalanan yiyecekler zamanla mayalanarak kötü kokuya neden olur.  bu sebeple zamanla mayalanırlar.

Bu durum özellikle kuvvetli kokulu sebzeler için de geçerlidir:

Brokoli,
Çin yemeği,
Kuşkonmaz,
Lahana kötü kokulu gaza neden olabilir.
 

2. Bazı gıdalara karşı hassasiyet  (gıda intoleransı)

Belirli gıdalara karşı hassasiyetiniz veya reaksiyonunuz varsa, gazınız kötü kokuya sahip olabilir. Mesela, laktoz intoleransı olan insanlar,  karbonhidrat laktozu parçalayamazlar. Sonuç olarak, bağırsaklarınızdaki bakteriler üstünden çürütülür. Bu da kötü kokulu gaz oluşumuna neden olur.

Gluten intoleransı veya çölyak hastalığı da kötü kokulu gaz çıkarmanın nedeni olabilmektedir. Çölyak hastalığı, protein glütenine karşı bir bağışıklık tepkisi olan bir oto bağışıklık hastalığıdır. Bu, bağırsakta iltihap ve yaralanmalara yol açar. Bu durum da, kötü kokulu gaz çıkarmaya neden olur. 

3.kabızlık

Kabızlık, kolonunuzda dışkı birikimi olduğunu gösterir. Nizami olarak dışkılamanın gerçekleşmemesi bakterilerin ve kokunun gelişmesine neden olabilir.  

4. Bakteri birikimi ve sindirim sistemi iltihapları

Vücudunuz,  yiyecekleri sindirdiğinde, besinleri kan dolaşımına arkasından da kolona gönderilir. Sindirim sürecinin bozulması ise aşırı bakteri oluşumuna neden olur.

Bazı bakteriler bağırsak ve sindirim sisteminde enfeksiyona neden olabilir. Bu durum normalden daha çok ve kokulu gaz çıkarımına neden olabilir. Sindirim sistemi iltihapları olan insanlarde sıklıkla karın ağrısı ve ishal görülür. 

5. Kolon kanseri

Kötü kokulu gaz oluşumunun daha nadir bir nedeni  de kolon kanseridir.  tümörler sindirim sisteminde gaz birikimi ve şişkinlik ile sonuçlanan bağırsak tıkanmasına ve ötürüsıyla kötü kokulu gazlara neden olur.

 
Ne zaman doktora görünmelisiniz?
Kokulu gaz çıkarmak tek başına doktora başvurmak için yeterli bir belirti değildir. Fakat, gazınıza düzensiz bazı belirtiler de eşlik ediyorsa, derhal bir doktora gitmelisiniz. Kötü kokan gazın yanında karşılaşabileceğiniz bazı olumsuz belirtiler şunlardır:

Şiddetli kramplar veya karın ağrısı
Şişkinlik
Mide bulantısı
Kusma
İshal
Bağırsak inkontinansı
Kilo kaybı
Ateş
Kas ağrısı veya zayıflık
 
Kötü kokulu gazları önlemek için ne yapmalısınız?
Sağlıklı bir sindirim sistemi için gaz çıkarmak gerekli ve doğaldır.  kötü kokan gazınızı önlemek için uygulayabileceğiniz birtakım tavsiyeler bulunmaktadır;

Sağlıklı sindirimi teşvik etmek ve gaz üretimini azaltmak için daha küçük porsiyonları daha yavaş bir halde yiyin.

Besinlerin daha rahat sindirimi ve vücuda daha verimli bir halde taşınmasına yardımcı olmak için daha çok su tüketin.

Vücudunuzdaki sağlıklı bakterileri dengede tutun. Sindirimi iyileştirmeye yardımcı olmak için beslenme alışkanlıklarınıza yoğurt gibi probiyotik gıdaları ekleyin.

Alkol ve maden suyu katılmak olmak üzere gaz üretebilen gazlı içeceklerin tüketiminden sakının. 

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
0
--
--