E-Devletten Başvu Yapan Herkese 1000 TL Verilecek!

E-Devletten Başvu Yapan Herkese 1000 TL Verilecek! Koronavirüs ile mücadele Ekonomik İstikrar Kalkanı paket programı kapsamında gerçekleşen Sosyal Yardım Destek paketi olan 1000 TL ödenekleri 1. fazı Nisan ayının ilk haftasında tamamlanmış olup 2. faz ise 19 Nisan 2020 Pazar günü itibariyle dağıtılmaya başlandı. 3. Faz yardımlar için T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın kamuoyuna duyurumu üzerine E-Devlet Kapısı üzerinden başvurular başladı. Detaylar haberimizde..

E-Devletten Başvu Yapan Herkese 1000 TL Verilecek!
--

E-Devletten Başvu Yapan Herkese 1000 TL Verilecek! 

Korona virüs ile mücadele kapsamında Ekonomik İstikrar Kalkan paket programı çerçevesinde açıklanan projelere her geçen gün yenisi eklenirken halihazırda olanların ise kapasitesi genişletildi. T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın salgın mücadelesindeki kararı ile geliri olmayan, gelir elde edemeyen dar gelirli ailelere yönelik açıkladığı T.C Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığınca koordine edilen Sosyal Yardım Destek Paketi ile 2 milyon 111 bin haneye yardım eli uzandı.

Nisan ayının ilk haftasında ödeneklerin yatırıldığı paketin 3 fazdan oluşacağı T.C Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından kamuoyuna duyuruldu. Bakan Albayrak 4.4 Milyon haneye yardım edileceğini ve bu yardımların ilk etabının Nisan ayının ilk haftasında dağıtılmış olduğunu geri kalan 2 milyon 300 bin hane için ise 2. faz adı altında 19 Nisan 2020 Pazar günü itibariyle dağıtılmaya başlandı. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paket Programı kapsamında düzenlenen sosyal yardımların için herhangi bir başvuru kanalı olmayıp öncesinde de sosyal yardımdan kredihaberler.com yararlanma şartı aranmaktaydı.

Böylelikle sosyal yardım bedeli olan 1000 TL halihazırda sosyal yardım olarak ayni veya nakdi yararlananlara otomatik dağıtıldı. Bakan Albayrak tarafından 3 fazdan oluşacağının haberi üzerine ikincisi de dağıtılan yardımların 3. aşaması ne zaman başlayacağını şartların ne olduğu merak konusu oldu. Konumuz gereğince devletin koronavirüs ile mücadele kapsamında 3 fazdan oluşacak sosyal yardım 1000 TL ödeneğini detaylarıyla ele aldık..

3. Faz Sosyal Yardım Başvuruları Mart ayı başından beri koronavirüs salgını ile gelinen noktada vatandaşın ekonomik refahı sağlamayı amaçlandı. Buna göre bu zorlu süreçten etkilenen vatandaşlar için T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile beraber T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı işbirliği ile sosyal yardım destek paketi vatandaşlara duyuruldu.

1. ve 2. fazı tamamlanan 1000 TL nakdi yardım için herhangi bir başvuru talep edilmedi sosyal yardım alanlara otomatik olarak ulaştırıldı. Ancak 3. Faz için durum biraz farklılaştı. Sosyal Yardım Destek Paketi 3. faz için 20 Nisan 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı Sonrası Millete Sesleniş’te yaptığı konuşmada önceki yapılan yardımlardan farklı olarak 3.faz yardımlar için başvuru kanalı açıldığını e- devlet üzerinden başvuruların alınmaya başlandığı açıkladı.

Gelir olmayana devlet yardımı nasıl alınır haberimizde de detaylara yer verdik. E-Devlet Kapısı üzerinden Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu hizmeti kamuoyuna duyuruldu.Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu hizmeti aracılığı ile sosyal yardım başvuruları alınmaya 20 Nisan 2020 itibariyle alınmaya başlanmıştır. E-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleşecek olan başvuru için yaşanabilecek yoğunluğun kredihaberler.com önüne geçmek maksadıyla 3.Faz yardımlarında vatandaşların T.C Kimlik numarasının son hanesine göre başvuru işlemini gerçekleştireceklerdir.

Buna göre; T.C Kimlik numarası son hanesi 0 olan vatandaşlar Pazartesi T.C Kimlik numarası son hanesi 2 olan vatandaşlar Salı T.C Kimlik numarası son hanesi 4 olan vatandaşlar Çarşamba T.C Kimlik numarası son hanesi 6 olan vatandaşlar Perşembe T.C Kimlik numarası son hanesi 8 olan vatandaşlar Cuma Cumartesi ve Pazar Günü ise sıralama olmadan herkes başvuruda bulunabilecek. Pazartesi günü dahil olmak üzere hafta sonu da dahil 7 takvim günü içerisinde vatandaşların başvuruları alınacaktır. Beraberinde gelecek olan Cumartesi ve Pazar günleri içerisinde herhangi bir koşul aranmayacak olup Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu hizmeti ile tüm vatandaşlar başvuru erişimi sağlayacaktır.

E-Devlet kapısı kanalı ile yapılacak başvuruya haneden bir kişinin başvuru yapması halinde yeterli oluyor.Hane bazlı yapılacağı açıklanan sosyal yardım haneden herhangi birinin yaptığı başvuru sonrası haneden diğer bir kişinin başvuru işlem gerçekleştirilmiyor.E-Devlet üzerinden uyarı geliyor; “Başvuranı olduğunuz veya başka başvuruda beyan edilen kişiler arasında olduğunuz süreci devam eden başvuru bulunmaktadır. Yeni başvuru yapamazsınız.”

1000 TL Sosyal Yardımdan Kimler Yararlanmayacak?

Sosyal Yardım 3. Faz; 5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri Sosyal Yardım 3. Faz; 5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar Sosyal Yardım 3. Faz; SGK Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında gelir veya aylık alanlar emekliler Sosyal Yardım 3. Faz; Ekonomik İstikrar Kalkanı paket programı kapsamında İŞKUR İşsizlik Ödeneği alanlar Sosyal Yardım 3. Faz; İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği alanlar yararlanamayacak. Sosyal Yardım 3. Faz için ödemenin zamanı ve şekli, değerlendirmeler sonrasında açıklanacak.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--