Dünyadaki En Yavaş Hayvanlar Aşırı Yavaş!

Dünyadaki En Yavaş Hayvanlar Aşırı Yavaş!

Dünyadaki En Yavaş Hayvanlar Aşırı Yavaş!

Bu kocaman dünyada herhangi bir av mücadelenina girmeyen, tek amacı anda kalmak olan ve zamanı neredeyse sıfıra indiren hayvanlar var! Gece ile gündüzün kendileri için bir farkı bulunmadığını düşündüğümüz bu hayvanlar için küçük çocukların bindiği bir scooterın hızı bile onlara bir sürü geliyor! Onlar, tabiatın en sakin ve en yavaş hayvanları!

 peki bu arkadaşların asıl problemlerı ne? Bu halde var olmalarının muhakkak bir nedeni olmalı çünkü! 
 hayvanlar aleminde yeni bir yolculuğa hazır mısın? İşte rağmenda gezegenin en yavaş hayvanları! 

1- salyangoz
İlk sırada özellikle tatlı su ve denizlerin çerçevesinde yaşamayı tercih eden salyangozlar var! Yağışın bol olduğu ve havanın tam soğumadığı sonbahar aylarında görülme oranları oldukça fazla olan salyangozlar, gezegenin en yavaş hareket eden hayvanları içinde birinci sıradadır. Öyle ki: Orta boyutlarda bir salyangozun alabileceği maksimum hız saniyede 1.3 santimetredir. 
Peki bu ne anlama geliyor? Evinizden bir kilometre uzaklıktaki bir markete ekmek almaya gittiğinizi düşünün. Eğer bir salyangozun hızıyla gitmeye kalkarsanız, yola çıktığınız süreden tam yirmi bir saat sonra oraya varmış olursunuz!  
İyi ki salyangozların zaman kavramı ile alakalı herhangi bir bilgileri yok! 

2- denİzyildizi 
Sırada, evrende 450 milyon yıldır var olduğu bilinen ve belli ki herhangi bir yere yetişmesi gerekmeyen denizyıldızları var! Deniz omurgasızı olarak bilinen bu hayvanların dünya üstünde tropikal yerlerden soğuk kutup denizi sularına kadar deniz tabanında 1.500 kadar türü bulunmaktadır. Onlar, deniz kıyısından 6.000 metre derinliğine kadar olan bölgede yaşarlar. Beş ya da daha çok kola sahip olan denizyıldızlarının hızları ise fakat salyangozla yarıştığında “hızlı” olarak kabul edilebilir! 
Doğa üstünde var olan 1.500 denizyıldızı türünün neredeyse hepsinin dakikadaki hızı on beş santimetredir. Yani bu hız rüzgârsız bir alanda uçması imkânsız olan bir poşetin hareket etme hızıyla eş değerdir! 

3- tembel hayvan (sloth) 
Tüm memeliler içinde en yavaş hareket eden tembel hayvanlara selam verin! Orta ve güney amerika’da hayatını sürdüren ve dünya üstünde toplam altı türü olan bu sevimli arkadaşlar, günde on beş ila on sekiz saat uyuyarak aynı zamanda en fazla uyuyan hayvan olarak da bilinirler! Keskin pençeleri sayesinde dalların üstünde tersine doğru asılı bir halde yaşarlar. Yere ise yalnızca başka bir ağaca geçmek veya boşaltım yapmak için inerler. 
Gelelim hızına; Tembel hayvanların hızı, bu zamana kadar yapılan tüm araştırmaların sonucunda dakikada en fazla yarım metre kadar hareket ettiği hesaplanmıştır. Yalnızca gerekli gördükleri zaman hareket ettiklerini hesaba katarsak aslında ömürlerinde neredeyse hiç hareket etmiyorlar demektir! Fakat günde en az on beş saat uyumak iyi mi kötü mü, ona da siz karar verin!

4- denİzati 
Sırada gezegenin en küçük canlılarından olan denizatları var! Boyları on altı milimetre ile otuz beş santimetre içinde değişen denizatları, erkek hamileliğinin görüldüğü tek tür olarak bilinmektedir! Dünya üstünde var olan toplam 54 türü olan bu harika görünen arkadaşlar, su altı dünyasının da en yavaş hareket eden canlıları olarak bilinirler. Hızları saatte yalnızca bir buçuk metre olan bu sevimli yaratıkların besin stokları ise kırmızı alglerdir. 

5- dev kaplumbağa 
Sırada, günümüzde yalnızca galapagos ve aldabra adaları’nda hayatını sürdüren dev kara kaplumbağaları var. Günümüzde gezegenin en yavaş sürüngeni olarak bilinen bu kaplumbağaların yaşam süreleri ise yaklaşık olarak 190 yıl! Yani iki insan ömrüne eş değer bir uzunlukta hayatını sürdüren bu kaplumbağaların belli ki bir yere gitmek için hiçbir aceleleri yok! 

6- manatİ
Listenin son esnasında denizler aleminin belki de en tatlı canlısı olan manatiler var! Kuyrukları yuvarlak ve kürek biçiminde olan manatilerin boyları 4,5 metreye kiloları da 500 kilograma kadar ulaşabilir! Bu iri arkadaşlar atlantik okyanusu’nda ve bu okyanusa bağlı olan ırmaklarda yaşarlar. Güney amerika’nın kuzeyinde bir hayli olan bu deniz inekleri genellikle bir saat içinde 3 ila 7 kilometreden fazla ilerlemezler. Yalnızca bir tehdit unsuru hissettiklerinde saatte maksimum 25 km hızla ilerleyebilirler! Bu da bir arabanın radardan geçerken yavaş ilerlemesiyle eşdeğer bir hıza sahiptir! 

Aklında olsun; Bu vahşi tabiatta bir geyiği saniyeler içerisinde yakalayabilen çevik kaplanlar, saatte yüzlerce kilometre hızla ilerleyebilen çıtalar varken bu bırakın yüzlerce kilometrelik hızı, hareket dahi etmek istemeyen canlıların olması sizce de çok garip değil mi? Yani, tabiatın aslında kendi içerisinde muhteşem bir dengesi var! Ne hızlı yavaşa ne büyük küçüğe karışıyor. Keşke şahışlar için de aynı dengenin ve sistemin varlığından söz edebilsek! 

Yolunu doğaya döndürmeyi başarabilen herkes, her zaman mutlu olacaktır, bunu kaçın unutmayın!  

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0