Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Doğal diş beyazlatma yöntemleri, dişler umumi şekilde beyaz renkte tabir edilse de kemik rengine göre renk alabilen yapıdadırlar. Buna bağlı şekilde da her insanın diş rengi değişik bir tondur. genel olarak kırık beyaz rengine sahip olan Türk toplumu, her zaman dişlerinin inci benzeri bembeyaz olmasını istemiştir.

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatıcılar, ojeler bunun gibi bütün kimyasal yöntemler bu isteğe cevap vermek adına ortaya çıkarılmış olsa da hiçbiri tam anlamıyla net ve beyaz dişlere ulaşamamıştır. Yapılan uygulamaların ya yetersiz ya da kısa süreli kalması sonucu diş beyazlatma teknikleri suni olandan çok; bitkisel olan yöntemlere yoğunlaşmıştır. nebati yöntemler, doktorun uyguladığı suni işlemlere göre hem daha sıhhatli, hem de daha ekonomik olmakta.

Bu anlamda da çok fazla acil beyazlatma isteğine yenilenler dışında, insanların bu yollara çok aşırı çok başvurmadığı bilinmektedir. insanlar daha çok fazla evde uygulayabilecekleri yöntemlerle diş beyazlatma çabası içine girmektedirler. Evde uygulanan metodlar her ne kadar uzun sürede netice verse de nebati ve sıhhatli olduğu için tercih edilmeye devam edecektir. Peki, organik olarak kullanılan diş beyazlatma metodları nedir, ne kadar etkilidir?

Karbonat

Gelmiş geçmiş en yaygın diş beyazlatma tekniğidir. Karbonat yalnızca diş beyazlatmada değil, temizlikte de kullanılır. Diş beyazlatma için uygulanan karbonatın haftalık şekilde belirlenen bir günde, diş fırçası üzerine sürülerek, dişin fırçalanması biçiminde uygulanması esastır. Bu biçimde yapılan uygulamanın düzenli olarak devam ettirilmesi halinde dişlerin eskisinden daha beyaz olduğu görülecektir.

Karbonatla yapılan diş beyazlatma her ne kadar natürel ve kolay olsa da kalıcı değildir. Karbonat kullanması bırakıldıktan 2 ay kadar sonra dişler tekrardan renk değiştirmeye başlar. Bu halde karbonatın etkili bir çözüm olmadığı, fakat en azından haftalık yada aylık beyazlık sağladığı söylenebilir. Karbonat uygulamasının diğer yöntemlerle desteklenerek uygulanması durumunda daha uzun süreli beyazlık sağlanacağı bilinmektedir.

Yemek Tuzu

Yemek tuzu bazılarına göre etkin bir diş beyazlatma yöntemi şekilde bilinse de, yemek tuzunun ağızdaki bakterileri bile tam anlamıyla bulunmaz edemeyeceği bilinmelidir. çok kullanımda temizleyici ve beyazlatıcı tesir gösterebilecek olan yemek tuzunun uzun süreli kullanımlarda etkili olmayacağı bilinmektedir. yine de anlık çözümler için etkili bir metod bunun gibi görülebilir. Yemek tuzu aynı zamanda diş etindeki iltihaplanmayı temizleyeceğinden, diş etine bağlı ortaya çıkan ağız kokularını da bulunmamaktadır eder.

Sirke yada Limon Suyu

Sirke ve ya limon suyu diş beyazlatmada kullanılabilecek yöntemlerdendir. Ağzınızı yaklaşık 2 dakika sirke ve ya limon suyu ile çalkalamanız şeklinde ağzınız hem temizlenecek, hem de dişlerin beyazlaması sağlanacaktır. Sirke yahut limon suyu beyazlamayı gerçekleştirse bile çok aşırı tehlikeli maddelerdir. aşırı çok ya da uzun süreli kullanımda diş minesine ziyan verir. Bu da dişlerin daha çabuk çürümesi anlamına gelmektedir. Diş çürümesinin önüne geçmek amacıyla limon suyunun ve ya sirkenin anlık şekilde çözüm yapılması gerekir.

Yiyecekler

– Çilek: doğal olarak diş beyazlatan meyveler arasında yer alan çilek aynı zamanda diş etini korurken de içerisindeki C vitaminini kullanıyor. Buna bağlı olarak dişlerin güçlendirilmesinde de etkin rol oynuyor.

– Portakal: C vitamini deposu portakalın diş beyazlatma dışında, diş eti iltihaplanmasını önlediği, dişin sert tabakasını güçlendirdiği ve diş etlerinin sıhhatli olmasını sağladığı biliniyor.

– Lifli ürünler: organik diş beyazlatıcı olan elma, havuç benzeri lifli alternatifler, diş üstünde kalan bakterileri temizliyor ve dişin daha uzun süre sağlıkla ağızda kalmasını sağlamakta. Buna bağlı olarak diş etlerinin iltihaplanmasının önlenmesinde de görevleri bulunuyor

Tepkiniz nedir?

like
7
dislike
0
love
1
funny
2
angry
1
sad
0
wow
5