Dikkat! Bilim Adamları Uyardı! 2021 Yılında Buzul Çağı Geliyor

Dikkat! Bilim Adamları Uyardı! 2021 Yılında Buzul Çağı Geliyor

Dikkat! Bilim Adamları Uyardı! 2021 Yılında Buzul Çağı Geliyor
--

Dikkat! Bilim Adamları Uyardı! 2021 Yılında Buzul Çağı Geliyor

Zharkova ve takımı, gelecekte küresel iklim değişikliklerinin matematiksel olarak tahmin edilmesine olanak tanıyan bir model geliştirmiş, bu da geçtiğimiz günlerde oldukça tartışılmıştı. Yeni hesaplamalara göre, güneşin manyetik dalgalarının azalması ve bunun da özellikle 2021-50 yılları içinde hava sıcaklıklarında ciddi bir düşüşe sebeb olması bekleniyor. Hava sıcaklıklarında özellikle 2030’dan başlayarak belirgin bir düşüş yaşanacağını belirten araştırma takımı, daha önce 15. Ve 19. Yüzyıllar içinde aralıklarla görülen ve  ‘küçük buz çağı’ olarak isimlendirilen dönemin bir benzerinin yaşanacağını tahmin ediyor.

Elektromanyetik radyasyon formundaki güneş enerjisi miktarını önceden tahmin edebilen bir matematik modeli geliştiren ekip, bu miktarın önemli bir halde düşeceğini bildiriyor. Güneş enerjisindeki bu düşüşün, tıpkı bir elektrik dinamosu gibi çalışan ve enerji dalgaları üreten içsel manyetik alanlardan kaynaklandığı belirtiliyor. Profesör zharkova, takımın geliştirdiği modelin yüzde 97 oranında doğru tahminler yaptığını bildiriyor ve ekliyor: “araştırma, insan yaşamınıdünya dönüyor, iklimler değişiyor. Bu günlerde hızla değişen dünyada hayatını sürdüren şahışların kafasında yanıt bulamayan büyük bir soru var: Dünya nereye gidiyor? Değişen iklim dengeleri küresel çapta atmosferik problemler ortaya çıkartıyor. Aşırı dolu yağışları, yeryüzüne çok kısa süre içerisinde düşen ve sele sebep olan yağmurlar, artan kyüzyılgalar ve küresel ısınma bu problemlerdan sadece birkaçı.hükümetler arası İklim değişikliği paneli’nin (ipcc) 8 ekim 2018’de yayınladığı “1.5°c küresel isınma özel raporu”nda da bahsedildiği üzere gezegenin yuvarlak olarak sıcaklığı, sanayi öncesi dönemlere göre 1.5°c daha sıcak olursa dünya geri dönülmesi zor belki de çok zor bir noktaya gelecek. Dünya, günümüzde 1°c’lik sıcaklık artışının olumsuz etkilerini yaşıyor. Nüfus artışı ve buna bağlı enerji tüketimi, toprak kullanımı, uluslararası ticaret ve ulaşım gibi insan aktivitelerindeki artış küresel ısınmaya sebep olmaktadır. Kullanılan deodorantlar, sigara dumanları, araba egzozlarından çıkan dumanlar, ormanların yok edilmesi, çevreye bırakılan atıklar ve kimyasallar, buzdolaplarındaki kloroflorokarbonlar (cfc) ozon tabakasının incelmesine sebeb olmaktadır. Bunun sonucunda güneşten dünyamıza gelen ultraviyole ışıkları yeryüzüne ulaşarak hem kansere hem mutasyona hem de sıcaklık artışına sebepküresel ısınmanın yanı sıra bu aralar etrafta dolaşan bir kavram da “mini buzul çağı”. Gezegenin belirli kesimlerindeki yuvarlak olarak sıcaklığı düşüren ve daha çok kar yağışlarına sebep olan mini buzul çağının geleceği yönünde iddialar var tabi bizim için iddialardan çok önemli olan husus; Iddiaların doğruluğu.

Güneş lekeleri azalıyor. Bir öteki ifadeyle açıklamak gerekirse güneşin yüzeyinde meydana gelen patlamalar gün geçtikçe azalıyor ötürüsıyla güneş aktivitesi minimuma iniyor. Güneş aktivitesi 11 yıllık periyotlarla dalgalanır. Bu dalgalanmada aktivite minimum – maksimum biçiminde değişir. Tarihe baktığımızda güneş lekelerinin azaldığı belli dönemlerde mini buzul çağının yaşandığını söylemek mümkün. 1646-1715 yıllarında güneşteki lekeler belirgin derecede azalmış ve bir mini buzul çağı yaşanmıştır. Günümüzde güneşteki patlamalar gelişen teknoloji sayesinde rahatlıkla gözlemlenebiliyor. Geçmiş dönemlerde ise şahışlar, isli cam ile güneşe bakarak lekeleri-patlamaları görmüşlerdir. Bu lekelerin azaldığı zamanlarda ise buzul çağı ya da mini buzul çağı geleceğine karar vermişlerdir. 

Tepkiniz nedir?

like
4
dislike
0
love
0
funny
2
angry
0
sad
0
wow
2
--
--