Daha Önce Duymadığınız Rottweiller köpekler hakkında ilginç bilgiler

Daha Önce Duymadığınız Rottweiller köpekler hakkında ilginç bilgiler

Daha Önce Duymadığınız Rottweiller köpekler hakkında ilginç bilgiler
--

Daha Önce Duymadığınız Rottweiller köpekler hakkında ilginç bilgiler

Almanya’nın bağrından kopup gelmiş, kahverengi ve siyahın üzerine cuk diye oturduğu arkadaşlarımız, rottweilerlar… İri cüsseleriyle, sessiz ve mahur duruşlarıyla herkesin sevgisini kazanmayı başarmış bu ırk, aslında kendi köpek ailesinin en eskilerinden biri!

 peki koruma içgüdüsüyle ailenizin bir parçası olmak için bu kadar hevesli olan rottweilerlar hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Mesela bu sevimli arkadaşlar spor yapmayı mı yoksa bütün gün miskin miskin yatmayı mı daha fazla seviyorlar? Rottweilerların havlaması aslında büyük bir problem mi? Bu kadar büyük cüsseye sahip bir köpek nasıl oluyor da bu kadar sakin durabiliyor? 
O şekilde hazırsan, işte karşında rottweilerlar hakkında çok farklı bilgiler!

 
1- nereden geldİ bu rottweiler?
Rottweiler köpek ırkı, bilinen en eski köpek ırklarından birisidir. Tarihi romalılar dönemine kadar uzanan rottweilerlar, o sezonda arenalarda kavga ettirilen köpek ırklarından ziyade, et tedarikçisi olarak tutulan koyunların çoban köpeği olarak yetiştirilmekteydi. 
Toplam üç yüz yıl süresince çoban köpekleriyle çiftleştirilip geliştirilen rottweilerların asıl ismi almanya’da halen et dağıtımı olarak büyük bir rol oynayan rottweil kasabasından gelmekteydi. İlk ırkları çoban köpeği olarak yetiştirildiği için kentteki tüm kasaplar onları kendi dükkanlarının adeta  güvenlik yetkilisi olarak kullanıyorlardı! Bu sebeble almanlar onlara kendi kasabalarının ismi olan rottweil’dan türeyen “rottweiller” ismini verdiler. Tarihte rottweil isminin yanında onlara “alman kasap köpeği” de denilebiliyordu.

2- meslek sahİbİ rottweilerlar! 
Muhteşem bir disiplin ile durmaksızın dört saat süresince hareket eden bir canlıyı her zaman yanınızda istemez misiniz? Hatta biraz daha ileri giderseniz, ona bir meslek bile kazandırabilirsiniz! 
Yirminci asıra gelindiğinde polis teşkilatında kullanılmak üzere yapılan ırk seçim testlerinde rottweiler ırkının görevlere en uygun ırklardan biri olduğu görülmüş ve 1910 senesinden bu yana polis teşkilatında ihtiyaç duyulan servislerde şahışlara yardım etmeye başlamışlardır! 
Yeri geldiğinde çoban, canı dilediğinde kasap ve şimdi de polis… bir de konuşurlarsa bu güzelliklerin şahışlardan hiç farkı kalmayacakmış gibi duruyor! 

3- davranişlar
İyi huylu, genellikle uysal ve çocuklarla çok iyi geçinen bir ırk olan rottweilerlar, ailelerine karşı çok sadık ve yumuşak başlılardır. Etraflarındaki her şeye anında tepki vermeleriyle ünlü olan bu sevimli arkadaşlar, ataları gereği, genlerinde daimî bir çalışma isteğiyle dünyaya gelirler. Gelişmiş zekâsı, eğitilebilirliği ile çok iyi bir rehber, çocuklar için olağanüstü bir terapi köpeği olabilirler. 
Rottweilerlar özellik olarak kanunlarını değiştirmeyen ve karakterlerinden ödün vermeyen köpeklerdir. Bu sebeble onların uyması gereken kanunlar özenle ve hassas bir eğitim ile köpeğe aşılanmalıdır. 

4- aİle İçİ yaşam
Rottweiler çok zeki bir iş köpeğidir ve aile yaşamı arasında de köpeğin oyunlar ve egzersiz ile gün arasındaki enerjisinin boşaltılması gerekir. Bir rottweiler kapalı kapılar ardında kalmaya bir sürü tahammül edemez ve anında sinirli bir yapıya bürünebilir. Bu sebeble rottweiler sahiplenen aile bireyleri eğitim ve disiplinin ne kadar önemli olduğunu unutmamalıdır. Çünkü genleri gereği onlar kanunların olmadığı bir ortamda asabileşirler. 

5- spor 
Meşgul bir kas yapısına ve iri vücuduna karşın rottweilerların ilk altı ay bir sürü hareket ettirilmemesi, yalnızca ihtiyaçları için dışarı çıkartılması gerekmektedir. Çünkü fazla egzersiz onların hassas gelişen kemik ve kas yapıları için riskli olabilir. Ancak altıncı aydan sonra, kendisi de bulunduğu alandan uzaklaşmak isteyeceği için günlük bir saate yakın egzersiz yaptırılması, onlar için daha sağlıklı olacaktır. Yorulmak nedir bilmeyen bu sevimli arkadaşların egzersizlerini ise, sosyal yaşantısı ve çocuklarla arasının iyi olabilmesi için şahışların fazla olduğu bölgelerde yaptırılmalıdır. Bu sayede köpeğiniz bir yandan sporunu yaparken bir yandan da sosyalleşerek arasındaki insan sevgisini daha fazla arttıracaktır! 

Aklında olsun; Her köpek gibi, rottweilerlar da kendilerine ait bir bölge isterler. Bu sebeble apartman dairesinde oturan birinden ziyade, evinde geniş bir bahçesi olan birisinin onu sahiplenmesi daha faydalı olacaktır. Çünkü rottweilerların özgür hareket edemedikleri bölgelerde psikolojileri büyük ölçüde bozulur. Son olarak, uyurken aile arasındaki gürültülerden bir sürü etkilenen bu ırk için kendilerine ait bir yatağın ve alanın bulunması daha önemlidir. Yani, bir rottweilera onu sevdiğinizi göstermek için ona sarılmaktan ziyade kendisine ait bir yatak verirseniz, size sonsuz bir minnet duyacaktır!   

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--