Chow Chow Nasıl Köpektir Hakkında Kısa Bilgiler! Meşhur Çin Aslanı

Chow Chow Nasıl Köpektir Hakkında Kısa Bilgiler! Meşhur Çin Aslanı

Chow Chow Nasıl Köpektir Hakkında Kısa Bilgiler!  Meşhur Çin Aslanı

Chow Chow Nasıl Köpektir Hakkında Kısa Bilgiler! Çin Aslanı

Benzersiz özellikleri ile dikkat çeken bu ırkın avlanma, koruma ve bekçilik gibi görevleri hakkıyla yerine getirmesi popülerleşmesini sağlamıştır. Düşük enerji seviyesine sahip olmaları nedeniyle günümüzde apartman dairelerinde mutlu bir halde yaşayabilirler. Günde bir ya da iki kez kısa yürüyüşler yapmak ve yine kısa süreli egzersizler onlar için yeterlidir. Mavi-siyah renkte dilleri özeldir ve bu ırkı benzersiz kılar. Doğumdan sonra 10. Haftaya kadar pembe renkte olan dil, sonrasında renk değiştirir. İnsanlarla anlaşamadığına dair söylentiler olsa da bu kesinlikle doğru değildir. Daima bir canlının nasıl yetiştirildiğinin ve eğitildiğinin karakterinde doğrudan etkili olduğu unutulmamalıdır. Erken yaşta sosyalleştirilen köpekler aile ile bir arada rahatlıkla yaşayabilirler. Hatta bir chow chow arka bahçede başından geçen zaman mutsuz olabilir ve evde ailesi ile bir arada olmayı isteyebilir.

Chow chow kaç kilo olmalı?
Oldukça kalın ve sık kürkü nedeniyle fazla iri gözüken bu cins aslında göründüğü kadar büyük değildir. Yetişkinlerde yuvarlak olarak boy 43 - 53 cm içindedır. Yetişkin erkekler 18 - 40 kg aralığında ideal kiloda kabl edilirken yetişkin dişiler ise 16 - 39 kg aralığında ideal sayılırlar. Çok fazla ırka kıyasla daha geniş bir ideal kilo aralığı vardır. Bu sebeple veteriner kontrolü önemlidir. İdeal kilonun belirlenmesi ve korunması için nizami olarak veterinere gidilmesi gerekir.

Chow chow köpek hangi ülkeye ait?
Çin kökenli bu ırkın geçmişi oldukça eskiye dayanır. M.ö. 200’lü yıllara kadar uzanan bir geçmişi olduğu düşünülmektedir. Çin’de tapınak muhafızı olarak kullanılan bu köpeklerin 2000 yıl önce avlanmak için de kullanıldığı düşünülüyor. Döneme ait fotoğraflar ve oymalar da bu düşünceyi destekliyor. 1700’lü yıllarda İngilizler üstünden avrupa’ya getirilen köpekler adlarını da taşındıkları kargolardan aldılar. 1895 senesinde iİngiltere’de, 1903 senesinde ise amerika birleşik devletleri’nde ırk kabul edildi.

Chow chow kaç tane yavru doğurur?
Kendilerine has özellikleri ve onları benzersiz kılan mavi-siyah dilleri ile dikkat çeken bu ırkın dişileri koşullara göre 4 ila 7 içinde yavru doğurabilirler. Hamilelikleri yaklaşık olarak 63 gün sürer. Bu sezonda rutin veteriner kontrolleri devam ettirilmelidir. Doğumdan bir hafta önce ultrason ile yavruların durumuna bakılır. Doğum genelde kendi başına olur fakat bazı durumlarda veterinerden destek almak gerekebilir.

Chow chow çok tüy döker mi?
Kürk yapısı nedeniyle bu köpeklerin bakım ihtiyacı fazladır özellikle mevsim değişikliklerinde bir sürü tüy dökerler ve bu dönemlerde daha çok bakıma ihtiyaç işitirler. Mevsim değişiklikleri dışında görüntülerinden beklendiği kadar yüksek tüy dökmezler. Yine de haftada 2-3 kere taranmaları gerekir. Baş ve ense kısmındaki tüyler yele formundadır, bacaklar ve kuyruk kısmı da uzun tüylüdür. Kürkün düzgün bir halde durması ve karışmaması için fırçalanması önemlidir.

Chow chow kaç saat uyur?
Aktif bir yapıya sahip olmadıkları için uyumaya severler. Yetişkin bir chow chow günde 14 saate kadar uyuyabilir. Çok uyuması yorgun olduğu anlamına gelmez bu sebeple sahibinin kesinlikle egzersiz yaptırması, yürüyüşe çıkartması gerekir. Aksi takdirde hızla kilo alabilir.

Chow chow köpek irkının eğitimi nasıl olur?
Doğru evde çok başarılı bir aile üyesi olabilecek karaktere sahip olan bu köpekler için eğitim önemlidir. Erken sezonda sosyalleşmesi sağlandığı zaman ailenin her üyesi ile iyi anlaşabilecek bir karaktere sahip olan bu ırkın eğitimi için 8 hafta beklemek yeterlidir. 10-12 haftalık olduğunda ise kesinlikle bambaşka evcil hayvanlarla sosyalleşmesi için çabalayın. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde bambaşka hayvanlara karşı agresif bir tutum içerisinde olabilir.

Chow chow beslenmesi
Günde iki öğünlük bir beslenme planı bu köpekler için idealdir. Düşük aktiflikleri nedeniyle kolayca kilo alabilirler ve obezite köpek sağlığı için daima ciddi bir sorundur. Mama miktarı köpeğin yaşına, sağlık durumuna ve günlük aktivite miktarına göre belirlenmelidir. Bu ırkın kilo takibi gözle yapılmamalıdır. Meşgul ve kalın kürkü nedeniyle kilo değişimleri kolayca fark edilmeyebilir. Nizami kontrollerin yapılması ve kilosunun ölçülmesi sağlıklı beslenme planı bakımından önemlidir. Yavru, yetişkin ya da yaşlı köpek maması türlerinden köpeğiniz için en uygun olanını seçmeniz gerekir. Köpeğin hangi sezonda olduğunu ya da mevcut sağlık durumuna göre hangi yaş grubunun mamasını yemesi gerektiğini veterineri önerebilir.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0