Cehenneme İlk Girecek Olan 3 Müslüman Bakın Ne Günah İşledi?

Cehenneme İlk Girecek Olan 3 Müslüman Bakın Ne Günah İşledi? Cennet, ırmaklar, allah’ın rahmeti, allah’ın cemalini görmek, rasûlullah ile buluşmak… bütün bunlar bize ne ifade ediyor? Köyümüzün çam ağaçlarının altındaki bahçemize mi benzetiyoruz yoksa? Allah nimet vadediyor, bize rahmet edeceğini buyuruyor. Bunu tıpkı bir annenin çocuğunu okşayarak şefkat göstermesi gibi mi anlıyoruz? 

--

Cehenneme İlk Girecek Olan 3 Müslüman Bakın Ne Günah İşledi?


Mahşer yerindeki uzun bekleyişten bahsettiğinde rabbimiz, bu bekleyişi, beklemeye alışık olduğumuz şu veznede fatura ödemek için sırada dikilmelerimizle aynı mı sanıyoruz? 
Kıyamet gününde sıcaktan ötürü terden sırılsıklam olup adeta boğulacağımızı söylüyor. Ağustos ayında da hava çok sıcak, deyip de yaz sıcakları mı sanıyoruz o sıcağı?
İşte böyle allah’a ait işleri sıradanlaştırmamız başımıza gelen en büyük musibetlerdendir.


Şimdi anlatacağım hadisi şerifi biz müminler olarak fabrika ayarlarımızı hatırlatma konusunda adeta bir uyarıcı olarak kullanabilir ve bu hadis sayesinde kendimizi de derin bir muhasebeye çekebiliriz.
Efendimiz aleyhissalatu vesselamın ölümünden sonra uzun yıllar hayatını sürdüren ebu hureyre radıyallahu anh, o senelerden birinde, mescitte oturuyorken uzaktan gelen biri yanına yanaşmış ve “senden lütfen, bana arkadaşundan bir söz naklet” demiş. Ebu hureyre de “olur” dedikten sonra derin bir nefes çekmiş ve konuşamamış. Bunun üzerine adam ricasını tekrarlamış. Ebu hureyre yine “olur” dedikten sonra yine konuşamamış.O zat bu hadiseyi anlatırken ebu hureyre’den bir hadis yahut söz bildirerek ona nasihat etmesini üçüncü defa rica ettiğini, uzaklardan gelen biri olduğunu dile getirdikten sonra ebu hureyre’nin bir “ah!” çekip yere yığıldığını naklediyor. Hemen o mübarek sahabiyi kaldırmış ve başını yasladıktan sonra ayılmasını beklemişler. Kendine geldikten sonra şöyle söylemiş:


Bir gün resûlullah ve ben burada yalnızdık. Bana “ebu hureyre, sana bir şey anlatayım mı?” buyurdu, ben de onu şimdi size anlatacağım. Resûlullah aleyhisselam şöyle buyurdu:
Ebu hureyre, allah’ın cehennemi ilk tutuşturacağı üç kişi kimdir biliyor musun? Çok kur’an ezberleyen, ömrü kur’an okuyarak geçen bir kişiı allah huzuruna çağıracak ve ona, “kulum, dünyadayken ben sana kitabım kur’an’ı ezberleyecek ve gece-gündüz okuyacak imkân vermemiş miydim?” buyuracak. O kul, “vermiştin ya rabbi” diye cevap verecek. Allah teâlâ da “sen ne yaptın peki?” buyuracak. Adam, “okudum ya rabbi, hafız oldum” deyince, allah teâlâ o kuluna “yalan söylüyorsun!” buyuracak ve orada hazır olan melekler de “yalan söylüyor ya rabbi, okurdu ama sesi güzel densin, harçlık verilsin ve şahışlar ‘maşallah’ desinler diye okurdu” diyecekler. O adamın boynu bükülecek.


Ve allah teâlâ, “nimetimin karşılığında bana değil şahışlara gösteriş yaptın, şimdi o şahışların bulunduğu yere git” diyerek onun cehenneme atılmasını emredecek. Cehennemi tutuşturacak ilk çıra bu kişi olacak. Demek ki cehenneme girecek ilk insan yalnızca gösteriş için okuyup âlim olan bir kişi olacak.
Ebu hureyre devam ederek allah teâlâ’nın ikinci olarak huzuruna bir şehidi çağıracağını anlatıyor. ‘allah yolunda ölmüş’ o kişiye de dünyadayken verdiği nimetler karşılığında ne yaptığını soracak. O kişi, “kanlarım üzerimde ya rabbi, senin yolunda şehit oldum” diye cevap verince allah ona da “yalan söylüyorsun, sen benim için şehit olmadın!” buyuracak ve orada olan melekler dahi “evet ya rabbi, bu senin için şehit olmadı, oraya şu şu amaçlarla gitmişti, isabet aldı ve öldü” diyecekler.

Allah teâlâ, “benim için iş yapanlar şimdi cennette, senin gözüne girmeye çalıştıkların ise cehennemde, sen de oraya git” diyecek ve ‘şehit’ de cehenneme atılacak.
Üçüncü bir kul huzura çağrılacak ve allah ona da “dünyada birçok kimseye vermediğim kadar mal verdim mi sana?” buyuracak. Adam cevaben “verdin ya rabbi” deyince allah ona onca malla ne yaptığını soracak. Adam, “ya rabbi, senin meleklerin de şahittir, bütün akrabalarıma sıla-i rahim yapar, ihtiyacı olanları gözetir, zekâtımı hiç eksik etmez, sadakalar verirdim” deyince, allah ona da “yalan söylüyorsun, onları ben nimet verdim diye, rızamı kazanmak için yapmadın!” buyuracak, İnsanların gözüne girmek, forslu olmak için yaptığı işlerden ötürü onun cehenneme atılmasını emir buyuracak. Sonra rasulullah sav dizlerine vurarak şöyle buyurdu:


Ya ebu hureyre! İşte bu üç kişi, allah’ın kulları içerisinde, kıyamet gününde cehennemi tutuşturan ilk odun olacaklardır.” (müslim, İbn huzeyme)
Hacca yol alırken dahi gösterişin hatta neredeyse bando ekibiyla uğurlanmanın dahi normal sayılabileceği kadar sessizlik ve tevazunun kaybolduğu bir toplumda, kabul edilip edilmediği ve oradayken büyük günahlara girip girmediği belli olmayan bir hac ibadeti bile bu kadar sulandırılmışsa hadis-i şerifin bahsettiği akıbete uğramak kuvvetle muhtemel demektir. İhlası kaybolmuş ibadet, plastik çiçek gibidir. Hem kokmaz hem de tabiî değildir. 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0
--
--