Bu Tarihi Büyük Soygun Tam 57 Yıldır Çözülemiyor.

Bu Tarihi Büyük Soygun Tam 57 Yıldır Çözülemiyor.

Bu Tarihi Büyük Soygun Tam 57 Yıldır Çözülemiyor.
--

Bu Tarihi Büyük Soygun Tam 57 Yıldır Çözülemiyor. 7 Ağustos 1963 Çarşamba günü saat 18:50'de gezici posta treni Glasgow istasyonundan Londraki Euston İstasyonu'na doğru yola çıktı. Bir sonraki sabah 04:00'te Londra'da olmayı planlıyorlardı. Tren İngilizlerin Elektrikli tip 4 dediği dizel-elektrikli 12 vagondan oluşan ve 72 personel taşıyan bir trendi.

Bu Tarihi Büyük Soygun Tam 57 Yıldır Çözülemiyor.

İlk vagon trenin en değerli bölümüydü içinde yüksek miktarlarda para ve tasnif için kayıtlı posta vardı. Bu tür sevkiyatın toplam değeri 300.000 pound civarında oluyordu ama o gün birleşik krallık'ta resmi tatildi o yüzden trenin içinde 2,5- 3 milyon sterlin içinde bir posta vardı.

 8 ağustos gecesi saatler 3:00'ü gösteriğinde tren varış noktasının 90 km gerisindeydi tam da o sırada 58 yaşındaki makinist jack mills, kırmızı sinyaş ışığının yandığını farketti. Hemen treni durdurdu bir terslik olmalıydı. Jack hemen yardımcısı  mühendis david whitby'i çağırdı ve durumu anlattı, david durumu kontrol etmek için aşağıya indiğinde, deri eldiven giyen bir kişiın sinyal portalının ışığını kapattığını gördü. Sinyal karanlık bir el üstünden tahrif edilmişti, yeşil ışık kapatılmış ve kırmızı ışığa güç vermek için bir pil bağlanmıştı.

David adamın olduğu yere doğru yol alırken omzunda bir sıcaklık hissetti bir kol onu kıskıvrak yakalamıştı: '' bağırırsan seni öldürürüm '' david yakalanmıştı, bu İngiltere tarihi'nin en büyük soygunuydu. Biraz sonra trenin bir no'lu ismi jack mills kapısının açıldığını gördü, gelen david değildi 2 soyguncu makinist bölümüne geldi onu zor kullanarak etksizi hale getirdiler. Jack mills dakikalar süren bir boğuşmanın arkasından yerde yarı baygın bir şekilde yatıyordu, kafasına darbeler almıştı.

Soyguncular paraları 800 metre ilerdeki bridego köprüsü'ne kadar taşımak mecburluğundaydı. Soygunculardan biri aylar önce demiryolu personllerinden biriyle dost olmuş tren ve vagonların düzeni ve işleyişi hakkında bilgiler almıştı. En nihayetinde soyguncular en değerli vagon olan 1 ve 2. Vagonu  trenin geri kalan kısmından ayırdı.  çetenin kiraladığı emekli bir makinist vardı artık bütün iş ondaydı treni yalnızca 800 metre sürmesi yeterliydi, ancak 2 dakika bile geçmemişti ki adam bu işi başaramayacağını, bu yeni tip trenin nasıl çalıştığını bilmediğini dile getirdi. Şimdi tek çare bu işi makinist jack'e yaptırmaktı. Yaralı makinist mecburen treni çalıştırdı ve köprüye doğru yolculuk başladı.  

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--