Bu İlginç Bilgileri Hayatınızda İlk Defa Duyacaksınız!

Bu İlginç Bilgileri Hayatınızda İlk Defa Duyacaksınız!

--

Bu İlginç Bilgileri Hayatınızda İlk Defa Duyacaksınız!

Araba lastiğinize yalnızca havası indiğinde, patladığında ya da temizlerken dikkat ediyorsunuz. Peki, daha önce üzerlerinde yazan sayıların ne anlama geldiğini merak ettiniz mi? Belki de göründükleri gibi rastgele değillerdir. Bu sayılara bakarak aracınızın lastiği hakkında oldukça fazla şey öğrenebilirsiniz.

İlk üç rakam lastiğin genişliğini, bölü işaretinden sonra gelen iki rakamsa kalınlığı belirtir. Bu değer ne kadar fazlaysa lastik o kadar fazla kamyon lastiğine benzer. Bu sayı çoğunlukla 35 ila 90 içinde değişir ve yuvarlak olaraksı 60'tır. Sonrasındaki harfler ise lastiğin yapısını belirtir. "r" harfi "yolcu tipi" anlamına gelir ve kendi arabanızda muhtemelen bu vardır. Eğer zr harflerini görürseniz bu, lastiklerin yarışa uygun olduğunu gösterir. Sonrasındaki iki rakamsa inç olarak jant boyutunu gösterir. 

Gelecek sefer lastiklerinizi değiştirirken bu bilgiyi mutlaka hatırlayacaksınız. Ya da dostlarınıza bu bilgiyle hava atabilirsiniz. Fakat bu videodan çok daha çoksını öğreneceksiniz. Meselâ, salata sosu ve güneş kreminin ortak noktasını biliyor musunuz? 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--