Bu Çılgın Adam Ne Bulursa Her Şeyi Yiyor!Kim Bu Adam?

Bu Çılgın Adam Ne Bulursa Her Şeyi Yiyor!Kim Bu Adam?

Bu Çılgın Adam Ne Bulursa Her Şeyi Yiyor!Kim Bu Adam?

18.yy Fransa'sında daha önce eşine rastlanılmamış bir iştaha sahip ilginç bir adam yaşıyordu, 1772 yılında Lyon’da doğdu, ona Tarrare diyorlardı, bu gerçek ismi miydi yoksa takma bir isim miydi hala bilinmiyor. 

Henüz ufak bir çocukken yetişkin bir boğanın 4/1’ini yiyebiliyordu. Bu eşsiz iştah ailesi için büyük bir kabusa dönüştü. Yoksulluğun hüküm sürdüğü yıllarda onu doyurabilmek imkansızdı. Tam yılı bilinmese de ailesi bir gün onu sokağa attı. Artık yeni yuvası caddeler, parklar ve sahil kenarlarıydı. Yolda gördüğü herkesten yemek istiyordu, dışarda bulduğu ne varsa yiyordu. Çöp,yaprak, metal hiçbir şeyi ayırt etmeden ağzına atıyordu öyle ki canlı hayvan bile yiyebiliyordu. 

Aylak aylak dolaştığı günlerden birinde gezgin gösteri gruplarından birine rastladı. Hemen yanlarına gitti ve onlardan yemek istedi. Fransa’yı karış karış dolaşıp gösteriler sergileyen bu grup, onu oldukça ilgi çekici bulmuştu. Ona bir parça yemek verdiler ve ekibe katılmasını istediler. İşte o gün Tarrarenin gösteri kariyeri başladı.

Mantarları, taşları bir sepet dolusu elmayı bir kere de yutabilen Tarrare seyircilerin oldukça ilgisini çekecekti. Tarrare bu teklifi 1788 yılında kabul etti uzun yıllar Fransa’nın her köşesine giderek gösteriler yaptı. 

Sinirli bir halde eline aldığı her şeyi yerdi, hiçbir zaman zevkle yemek yediği görülmemişti. Yemek yemekten çok avlanıyor savaşıyor gibiydi. En çok sevdiği yiyecek yılan etiydi. 
Gösterileri beklediği ilgiyi görmüştü insanlar onu izlemekten zevk alıorlardı ama işler her zaman yolunda gitmedi. Bir keresinde bağırsak tıkanıklığı yaşadı ve hastahaneye kaldırıldı günlerce hastahanede yattı. Tedavisi bittikten sonra doktora '' istersen saatini yiyerek sana harika bir gösteri sunabilirim ? '' demişti.

Eşsiz bir yeme gücüne sahip olmasına rağmen, her hafta başı diyete başlayan insanları çok kıskandıracak bir özelliğe sahipti: O durmadan yemesine rağmen zayıftı. Ortalama bir boya sahipti ve 17 yaşındayken tartıda sadece 45 kg'ı görmüştü. Açık renk saçlara, içi çürük dişlerle dolu devasa genişlikte bir ağza, ve ufacık dudaklara sahipti, insanlara dudaklarını nerdeyse hiç görünmediğini söylüyorlardı. 

Zayıftı ama derisi sarkmıştı, hatta sarkan bu derinin, belini 360 derece sarabileceği iddia ediliyordu.  Ağzına 12 yumurta sığdırabiliyordu, yanakları kırış kırıştı ve hafif sarkıyordu. 
Tarrare sürekli terlediği için çok kötü kokuyordu. Vücudunun daima sıcak olduğu sadece 20 adım bile atsa sırılsıklam terlerdi bu yüzden de yürümeyi hiç sevmezdi. Yemek yedikten sonra daha da kötü oluyordu,  daha çok yoruluyor ve terlemesi de daha çok artıyordu. 

Tarrare sürekli yorgun ve bitkin görünürdü. İnsanlar bazen onun vücudundan gözle görülebilir buharlar çıktığını anlatırdı. Hayatının hiçbir döneminde obezite denilebilecek seviyede kilolu olmadı. Bilinen tek rahatsızlığı: Kronik ishal olmasıydı, ve bu onu çok zorluyordu. Bir keresinde ‘’sırf bu yüzden ölmeyi defalarca kez diledim.’’ demişti. 

Zihinsel bir hastalığı yoktu aşırı iştahını saymazsak normal bir insanla aynı davranışları sergiliyordu. O dönem benzer bir vaka görülmemişti varsa bile belgeli bir örnek doktoların elinde yoktu. Hipertiroidi olabilirdi, Hipertiroidi aşırı iştah, hızlı kilo kaybı, aşırı terleme, ısı intoleransına sebep olan bir hastalık, bu belirtilerin hepsi Tarrare’de görünüyordu. 

Bir başka ihtimal ise amigdalasının yaralanmış olma ihtimali. Amigdala yaralanmasının polifajiyi güçlendirdiği bilinen bir durum. 
Tarrare 1. Koalisyon Savaşı boy gösterdikten sonra zorunlu olarak Fransız Devrim Ordusu’na katıldı. Askeri teçhizatları temizleyecek askerlere yardım edecekti. Ama bu basit görev bile onu hastahanelik etmeye yetti. Çok halsizdi, hastahanede de diğer hastaların yiyecelerini yemekten çöpleri karıştırmak geri kalmadı. Doktorlar bu devasa iştah karşısında ne yapacaklarını bilemiyorlardı. Bu aynı zamanda bir fırsattı, doktorlar Tarrare üzerinde bir takım testler yapmaya karar verdiler. Onun sınırlarını görmek istiyorlardı ? Çıtayı nereye kadar yükseltebilecekti ?

İlk olarak 15 insana yetecek bir menü hazırlandı ve Tarrare’ye sunuldu. Tarrare yemeği büyük bir iştah ve hızla yedi ardından da uykuya daldı. Doktorların gördüğü ilk belirti göbeğinin bir balon gibi şiştiği ve karnının gerginleştiğini idi. 

İkinci testte Tarrare'nin yanına canlı bir kedi konuldu ve nasıl bir tepki verileceği beklendi. Tarrare canlı kediyi bir an bile terredüt etmeden 2 dakika içerisinde mideye indirdi. Ardından yemesi için başka bir takım hayvanlar daha getirildi Tarrare hiçbir şeye hayır demiyordu getirilen her şeyi iştahla yiyordu. 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0