Boğularak Veya Yanarak Vefat Eden Kişiye Ne Olur? Cevap Sizi Çok Şaşırtacak

Boğularak Veya Yanarak Vefat Eden Kişiye Ne Olur? Cevap Sizi Çok Şaşırtacak Hz. Peygamber efendimizin (asm), savaşta şehit olanların dışında, doğumdan ötürü vefat eden bayanın, boğularak, yanarak ölen mü´minlerin de şehit sayıldığına dikkat çekmiştir. (İbnu mace, cihad, 17) İnsanın başına gelen çokıntılar onun günahlarına keffaret olacaktır. Bu bakımdan insanın yangında veya boğularak ölmesi, onun günahlarına keffaret olacağı gibi şehitlik mertebesine de yükseltir.

--

Boğularak Veya Yanarak Vefat Eden Kişiye Ne Olur? Cevap Sizi Çok Şaşırtacak 

Ebu hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor:

"amellerinizde orta yolu ve doğruyu bulmaya çalışın. Mü'mine musibet nevinden her ne ulaşır ise günahlarına bir kefâret olur. Musibet, umulmadık bir hâdise olmuş, ayağına batan bir diken olmuş farketmez." (müslim, birr 52)

Resûlullah (asm) mü'minleri teselli buyurmakta, günahlara karşı orta yolda gitmenin bir nevi siper olduğunu belirtmektedir. Mü'min beşeriyeti icabı bir kısım günahlar işlese de rabb-ı rahîm, onları temizleyici esbabı da yaratmaktadır: Mü'mini üzen, rahatsız eden her çeşit ahval, musibetler, kazalar gibi. Bunlar ne halde gelirse gelsin keffâretu'z-zünub olmaktadır. Yeter ki mü'min "doğruyu bulma gayreti arasında olsun" bile bile fenâlıklara meyletmesin.

İyi niyyetin ehemmiyeti burada da kendini ortaya koymaktadır. Zira amellerde doğruyu bulmaya çalışmasının manası budur.

Hadis, bunun haricinde ashâb'ın günah karşısında ne kadar hassas, ahireti ilgilendiren durumlarda ne kadar tetikte ve titiz olduğunu göstermektedir. 

Tepkiniz nedir?

like
9
dislike
12
love
2
funny
0
angry
1
sad
3
wow
5
--
--