Bebeklerin diş sağlığı için yararlı olan 4 besin

Yetişkin bireylerde görülen ağız ve diş sağlığı sorunlarınin büyük bir kısmının çocukluk ve bulu çağında yeterince özen gösterilmeyen diş bakımı ve beslenmeden kaynaklandığını belirten Fatih Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Ayça Tenli Kurt, “Bireylerin ağız ve diş gelişiminin sağlıklı olabilmesi için bebeklikten itibaren anne babaların konu hakkında bilinçli hareket etmeleri gereklidir. Küçük yaşlarda kazandırılan diş bakımı ve beslenme alışkanlıkları, ileriki yaşlarda sağlıklı dişlerin temelini oluşturacaktır ” dedi.

Bebeklerin diş sağlığı için yararlı olan 4 besin
--

Dt. Ayça Tenli Kurt, anne ve babalara bebeklerin beslenmesinde diş gelişimini olumlu yönde etkileyecek bazı tavsiyelerde bulundu.

Kalsiyum deposu dişler için’ Süt ve süt ürünleri

Diş çürüklerinin oluşumuna engel olan gıdalar denildiği zaman, akla ilk olarak kalsiyum içeren gıdalar gelir. Dişlerde çürümeye neden olan aşınma sürecinin tedavisinde büyük rolü olan kalsiyum, bebeğin daha güçlü dişlere sahip olabilmesi için çok büyük önem taşımaktadır.

İlk 6 ay kesinlikle verilmesi gereken anne sütü haricinde, sütün, yoğurdun ve ayranın birer kalsiyum deposu olduğu unutulmamalıdır.

Yoğurdu ve sütü bal, şeker gibi dişlere yapışabilecek ve çürük oluşumuna neden olabilecek gıdalarla beraber verdikten hemen sonra bebeğin dişlerinin kesinlikle fırçalanması gereklidir.

Asitlerin düşmanı’ Peynir

Ağız içindeki asit dengesi korunduğu sürece, ağızda bakteri üremesine makul elverişli ortam sağlanamaz. Bu nedenle ağız içi asit dengesini güvenliğini sağlamak diş sağlığı için kritik önem taşımaktadır. Ağız içindeki asit, ortamı dengeleyerek çürük oluşumuna engel olmaya yardım eden ve içeriğindeki kalsiyumdan kaynaklı önem taşıyan bir diğer besin, peynirdir. Çürük yapıcı özellikteki besinlerin tüketimin hemen sonrasında ağız içerisine küçük bir parça peynir alınması dişlerin sağlığı açısından önem taşımakta ve çürüğe neden olan asidik ortamı dengeleyerek çürük oluşumunu engellemektedir.

Tükürük artırıcılar’ Sert meyveler

Elma, armut, havuç ve salatalık gibi sert yapıdaki çiğ meyve ve sebzeler yüksek oranda su içermekte ve içerdikleri su tükürük bezlerini uyararak daha çok tükürük salınımı sağlamaktadır. Tükürük akışının artması ile ağız içerisinde biriken yiyecek artıklarının uzaklaşması kolaylaşmaktadır. Ayrıca sert yapıda olmaları nedeni ile dişlerin mekanik olarak temizlenmesine de yardımcı olmaktadırlar. Çiğneme refleksi henüz tam gelişmemiş ufak bebeklerin meyve ve sebze alımını kolaylaştırmak için, küçük parçalara ayırarak yoğurt ile tüketmelerini sağlamak yardımcı olacaktır. Diğer meyvelere göre daha yüksek oranda C vitamini içeren kivi ise diş eti sağlığının korunmasında önem taşımaktadır.

Fosfor kaynağı’ Balık

Dişlere yararlı olduğu bilinen bir diğer besin ise balık. Diş ve kemik dokusunun en önemli yapılarından olan fosfor, diş sağlığının korunmasında önem taşımaktadır. Ancak bir yaşından önce midye, karides, ıstakoz gibi kabuklu besinler ölümcül alerjik tepkilere neden olabileceği için doktor onayı olmadan bu besinleri netlikle yedirmeyin. Aynı zamanda kalkan gibi dip balıkları da içerdikleri ağır metaller sebebiyle ufak çocuklar için tercih edilmemesi gereken balık türlerinden. Yine aynı biçimde büyük balıklarda ağır metaller içerebildiğinden ufak ve taze balıklara yönelmek en iyisi olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--