Basit Bir Biyoloji Deneyi Genç Kızın Hayatını Alt Üst Etti

Basit Bir Biyoloji Deneyi Genç Kızın Hayatını Alt Üst Etti California’daki eyalet üniversitesi’nde öğrenci olan 19 yaşındaki anya hettich okulun yıldızı olmasa da başarılı bir öğrenciydi. Derslerle yakından ilgilenir, araştırmalara severek katılırdı. Ailesi de onu bu yönde teşvik ediyordu. Kızının başarılı eğitim hayatı olmasını çok önemseyen baba richard hettich, onunla okuldaki çalışmaları hakkında sık sık sohbet eder, derslere motive olması için elinden geleni yapardı. 

--

Basit Bir Biyoloji Deneyi Genç Kızın Hayatını Alt Üst Etti

Anya’nın en sevdiği derslerden biri biyoloji idi. Canlı organizmalar hakkında öğrendikleri her seferinde genç kızı çok etkiliyor, dersin hocası profesör lisa johnson’a hayranlık duyuyordu. Fakat her hafta koşarak katıldığı bu dersin onun yaşamını alt üst edeceğinden habersizdi.

Şubat 2018’in sonlarındaki o kader gününde anya’nın biyoloji sınıfındaki öğrenciler kan çeşitleri üstünde çalışıyordu. Profesör, kan gruplarının genetik olarak ebeveynlerden çocuğa geçtiğini açıklıyordu. Anya, hevesle notlar aldı ve profesörün anlattığı her detayı dikkatle dinledi. O ders belki sınıftaki herkes için sıradandı. Ama anya için yeni yaşamının ilk günü olacaktı. 

 kan gruplarının çocuklara transferiyla alakalı kafasını kurcalayan bir şey vardı. Profesörü çok sevse de bir yalnışlık yapıp yanlış bilgi verdiğini düşünüyordu. Durumu düzeltmek için elini kaldırıp söz istedi. Ayağa kalktığında, verilen formülün yalnışlıklı olduğunu, bunu kendi ailesinden vereceği örnekle ispatlayabileceğini dile getirdi. 

Profesörün anlattığına göre baba 0, anne a grubu kan taşıyorsa çocuklarının kanı ya 0 ya da a grubu olabilirdi.  fakat anya’nın ailesinin kan grupları 0 ve a olmasına karşın kendi kan grubu ab idi. 

Bunu anlattığında profesör johnson bunun çok zor olduğunu, kesinlikle yanıldığını dile getirdi. Eve gittiğinde anne ve babasından kan gruplarını doğru öğrenmesini isteyerek bilimin yalnışlık yapmayacağını anlattı. 

Anya dersten çıktığında bir an önce eve dönmek için sabırsızlanıyordu. Kesinlikle anne ya da babasının kan grubunu yanlış bildiğini düşündü. Ama bir yandan da yıllardır bildiği basit bir şeyde nasıl yalnışlık yaptığını anlamıyordu. Başka bir ihtimali düşünmek istemiyor, midesine kramplar giriyordu. 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
1
sad
0
wow
0
--
--