Bankacılık İşlemlerinde Yeni Uygulama 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak

Bankacılık İşlemlerinde Yeni Uygulama 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak Banka işlemleri için gerekli olan ıslak imza zorunluğu dönemi geride bırakılıyor. Başlatılan çalışmalar sonucunda banka müşterileri artık uzaktan işlemlerini ıslak imza olmadan dijital ortam üstünden gerçekleştirebilecekler.

Bankacılık İşlemlerinde Yeni Uygulama 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak
--

Bankacılık İşlemlerinde Yeni Uygulama 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak

Bankalara ait hizmet maliyetlerini düşürülmesi ve bunun haricinde müşteri deneyimlerinin daha varlıklı hale gelmesi için başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Bddk’nın öncülüğünde yürütülen çalışmalar sonucunda banka işlemlerinde geçerli ıslak imzanın artık tarihe karıştığı ve müşterilerin uzaktan dijital yoldan işlemlerini tamamlayacakları açıklandı.

1 mayıs’tan itibaren geçerli olacak yeni düzenlemede ıslak imzaya gerek duyulmadan banka müşterileri dijital ortamda banka hesabı açılabilecekler. Bunun haricinde müşteriler uzaktan kimlik tespiti ile de şubeye gitmeden müşteri kayıtlarını da oluşturulabilecekler.

Gerçek kişi müşterileri için yapılacak olan uzaktan kimlik tespiti ile banka çalışanı, fiziksel olarak banka müşterisiyle aynı ortamda bulunmak mecburluğunda kalmayacak. Görüntülü görüşme sayesinde işlemlerini tamamlayacak olan müşteriler online görüşme esnasında olası risklere karşı güvenlik ve gizlilik seviyesi oluşturacak ve görüşme esnasında bilgi alışverişi şifrelenmiş güvenli iletişim ile gerçekleştirilecek.

Söz konusu uygulamanın hayata geçmesi ile bir arada bankacılık hizmetleri daha hızlı ve rahat erişimle tamamlanacak ve banka müşterisi olma süresi en sık 10 dakikalık bir sürede yapılacak. Bu sayede bunun haricinde bankaların kağıt ve döküman kullanımını da aza indirilerek maliyetin düşürülmesi sağlanacak. 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--