Babalar Günü nasıl ortaya çıktı? İlk kez ne zaman kutlandı?

Babalar Günü nasıl ortaya çıktı? İlk kez ne zaman kutlandı?

Babalar Günü nasıl ortaya çıktı? İlk kez ne zaman kutlandı? 

Baba… “çocuğu olan, anlayışlı, iyi huylu erkek”. Dünyadaki tüm sözlüklerde baba sözcüğünün tanımı bu. Peki yeterli bir tanım mı? Yeni bir karar aldığınızda ya da yaşamınızın en kötü gününü geçirdiğinizde onun sesi kocaman bir kaya etkisi yaratmıyor mu? Üstünüzdeki tüm yükü taşıyan güvenli bir kaya… sessizliğiyle, gizli göz yaşlarıyla, bitmek tükenmek bilmeyen enerjileriyle yalnızca evine ve ailesine yaşamını adamış olan babalar… 

 peki her yıl yalnızca onlara özel olarak kutlanan babalar günü tarihte ilk  ne zaman ortaya çıkmış? Kim demiş “bir tek benim babamın değil her babanın bir günü olmalı!” diye? 

 bu dosya yalnızca babalara özel! Hazırsanız başlıyoruz! 

 babalar günü’nün resmiyete dökülmesiyle alakalı ilk hikâye o günün 19 haziran 1910 senesinde kutlandığını söyler. Sonora smart adlı genç kadın bir gün bir kilisede anneler günü etkinliğine katılır ve bu etkinlikten fazla etkilenir. Anneleri onurlarından bu etkinlikte kendisini her çeşitli zorluğa karşı yetiştiren babasını hatırlar ve babaların da gururlandırılması gerektiğini düşünür. Zira sonora’nın babası olan william smart bir gazidir. Eşi altıncı çocuğunu dünyaya getirirken hayata gözlerini yummuştur fakat gazi olmasına karşın altı çocuğuna bakabilmek adına büyük fedakarlıklar göstermiştir. Sonora, babası olmasa hayata tutunamayacağını düşünür ve babasının ölüm yıldönümü olan 5 haziran tarihinin babalar günü olarak kutlanmasını önerir ve bunun için çalışmalara başlar. Fakat hazırlıklar o tarihe yetişmez ve ilk kutlama haziran’ın üçüncü pazarı yapılır. Bundan sonra da dünyada babalar günü evrensel tarihte her yıl haziran’ın üçüncü pazarında kutlanmaya başlar…

 İkinci hikâye ise amerika’nın batı virjinya eyaletinde gerçekleşir. Batı virjinya kömür madenleri’nde 1907 senesinde meydana gelen kaza, ülke tarihinin gelmiş geçmiş en büyük felaketlerinden biri olarak anılmaktadır. Kömür tozu patlamasının yaşandığı madende 362 maden işçisi yaşamını kaybetmiştir. 5 haziran 1908 tarihinde grace golden clayton (gıreys goldın kıleytın) adlı bir kadın ölen erkekler ve babasız kalan çocuklar için bir anma töreni yapılması fikrini gittiği kilisenin papazıyla paylaşır ve bu fikir kabul edilir. İlk babalar günü ise bu hikâyeye göre 1924 senesinde john calvin’in (jon kelvin) başkanlığı döneminde kutlanır. Babalar günü’nün 1966’da johnson’ın başkanlığı döneminde haziran’ın üçüncü pazarı olması fikri kesinlik kazanır. 1972’de de resmi olarak kabul edilir. 

 dünya genelinde bazı ülkeler inançları gereği babalar günü’nü bambaşka tarihlerde kutlasalar da çoğunluk haziran ayının üçüncü pazar’ında kutlamaktadır. 

 son olarak, 2014 senesinde babalar günü’nde alınan armağanler ile alakalı yapılan bir araştırmaya göre, listenin ilk esnasında kol saati yer almaktadır! Yani dünyadaki tüm kıymetli babaların çocukları, onların en değer verdiği şeyin “zaman” olduğunu düşünmektedirler! Keşke tüm babalar küçücük bir saatin arasında çocuklarının kollarında sonsuza kadar yaşayabilselerdi! 

 aklında olsun; Aile, bir çocuğun hayatta geldiği ilk evdir. O, gözlerini ilk olarak o evde açar. Karnı o evde doyar, ilk o evde ağlar. Anne ve babalar da çocuklarına o evi bir lunapark şenliğine çevirmek, hiçbir huzursuzluğu o eve sokmamak için canları pahasına uğraşırlar! Artık her şey bir değil, iki değil, en az üçtür onlar için! İlk adımlarınız onlara muhteşem enerjik bir şarkı gibi gelir! Bu sebeble ne olursa olsun, eğer imkânınız varsa, o şarkıyı onlara bir defa daha dinletebilmek adına babalarınızı onların gününde mutlu etmeyi unutmayın! 

 dünya üstündeki hiçbir babanın emeği ödenemez! Babalar günü’nüz kutlu olsun!  

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0