Ayaklarda karıncalanma,iğne batması,uyuşma,yanma neden olur?

Ayaklarda karıncalanma,iğne batması,uyuşma,yanma neden olur? Hepimizin sık karşılaştığı bu tür yakınmaların nedenleri nelerdir? Hangi doktora gitmek gerekir Ne gibi tetkikler yapılmalıdır? İlaçları nelerdir? Bitkisel çözümleri nelerdir? Onları göreceğiz.

Ayaklarda karıncalanma,iğne batması,uyuşma,yanma neden olur?
--

Ayaklarda karıncalanma, iğne batması, uyuşma ve yanma neden olur?

Bu tür yakınmaların çoğunluğu ‘’ nöropatİ ‘’ denİlen sİnİr hasarina bağli olur.
Sayısı 100’e yaklaşan nöropatİ sebebi vardır. 
Bunların arasında en çok görülen tipi
Şeker hastaliğina bağlı.
Diabetİk nöropatİ.
Günümüzde ülkemizde şh çok ciddi bir sorun. Şh % 20’nin üzerine çıkmış taktirde.
Şh uzun sezonda atar damarları ve sinirleri etkiler.
İleride damar tıkanıklığı temel olmak üzere böbrek yetmezliği, bacakta kangrene kadar geniş bir alanda etkilerini gösterir.
Şeker hastaliğinin sik sik susma, sik İdrara çikma, gece idrara kalkma gibi bilinen belirtilerinden bambaşka olarak ilk belirti olarak sinir tutulumuna bağlı olarak özellikle ayaklarda, yanma, ayak tabanında yanma, parmaklarda uyuşukluk, karıncalanma ve iğne batması gibi şikâyetler olur.
Bu şikâyetlerimden genellikle birisi daha baskın olur.
Genellikle ağri pek olmaz. Ayaklarını sağa sola vurduklarında bile pek ağrı hissetmezler.
Eğer buna benzer bir yakınması varsa dâhİlİye dr.a gidip akş, tkş, hba1c ve gerekirse şeker yükleme testi yaptırmalısınız.

2. Susuz kalma ve mİneral eksİklİğİ
Su içmezseniz ve elektrolit özellikle k ve ca eksik kalırsanız bu tür yakınmalar görülebilir.  kayısı, kuru erik ve üzüm bunlar rahatlıkla yerine koyar. K ca süt, peynir yoğur incir ise hem k hem de ca dan dan varlıklıdir.
Bu taktirde dâhiliye dr.a gidip kan tetkikleri yaptırabilirseniz. Ama buna gerek yok gerçekten susuz kaldıysanız ve bu besinlerden uzaksanız su için ve meyveleri yiyin.

3. Sİyatİk: Dİsk: Bel fitiği
Diskin yaptığı sinir basısı sonucunda bacakta, ayakta ve ayak parmaklarında bu tür yakınmalar olur. Eğer böyle bir disk sorunu varsa insanlarde bel ağrısı, ayakta yürüme de zorluk ve oturup kalkmakta da sıkıntı olur. Genellikle disk sorunu olanlarda tek başına bu tür yakınmalar olmaz. Birden çok benzer yakınma olur.
Bu taktirde beyin cerrahisi dr.a gidilmesi gerekir. Emg denilen kas tetkiki, mr ilk yapılacak tetkiklerdir. Gerektiğinde ameliyat edilebilir.

4. Vİtamİn eksİklİklerİ
Vitamin e, b1, b6, b12, sinirler için esas etkili maddelerdir. 
B12 eksikliği ve buna bağlı anemİ kansizlik görülebilir. Bu tür yakınmalar yapar. B6 vitamin fazlalığı da nadiren bu tür yakınmalar yapar. 
Vitamin eksikliği o kadar sık görülen bir durum değildir. Depoları tüketmek o kadar kolay değil. B12 ile alakalı merak ettikleriniz varsa. B12 videoma da bakabilirsiniz.
Bu tür bir taktirde bu vitaminlerin kan değerlerine dâhiliye dr. Ile baktırabilirsiniz. Mide rahatsızlıkları ile bir arada olabilir. Gerekirse endoskopi de yapılmalıdır. 

5. Varİs 
Bacaklarınızda varisiniz varsa. Bu yakınmalar özellikle ayakta kalınca daha da çok artar. Hareketsiz masa başında ofiste çalışanlarda da görülür.
Genellikle bacaklarda veya ayaklarda şişlik de eşlik eder. Görünen varisiniz varsa kalp damar cerrahisi uzmanına giderek öncelikli olarak bir ultrason yaptırılmalı ve toplard damarlarlarda bir kaçak varmış ona bakılmalıdır. Eğer koşullar uygunsa ve damar çapı büyümüşse - kaçak varsa. Yakınmalar da çoksa daima olmasa da genellikle varislere: Iç varis müdahale edilir. 

6. Toplardamar tikanikliği 

Bu genellikle ani gelişen bir durumdur. Fakat kısa bir süre böyle belirtiler görülür. 
Bacaktaki ana toplardamarda bir tıkanıklık ile oluşur. Yanma ve karıncalanmanın hemen arkasından bacak davul gibi şişer renk değişikliği gösterir. Yine kalp damar cerrahına gidilmesi ve ultrason yaptırılması esastır.

7. Böbrek yetmezlİğİ
Genellikle altta yatan bir hastalığa şeker hastalığı yada böbrek hasarına bağlı olarak  gelişir.
Halsizlik, kansızlık, nefes darlığı, idrar miktarında azalma gibi belirtiler ile bir arada özellikle ayakta karıncalanma ve üşüme gibi damar tıkanıklığına bağlı olarak de gelişebilecek yakınmalar ortaya çıkar. Ama tek başına bu şikayetler bu tür ağır bir hastalık anlamına gelmez.
Nefroloji bölümü ilgilenir.
Böbrek kan testleri yapılmalıdır.
8. Damar tikanikliği
9. Buerger hastaliği
10. Bağ dokusu hastaliklari
Yanma,uyuşma,karıncalanma,üşüme,iğne batması,ayaklarda yanma,ayaklarda batma,ayaklarda üşüme,ayaklarda karıncalanma,ayaklarda iğne batması,parmaklarda karıncalanma,ayak altı sebeb yanar,lahana,tarçın,zerdeçal,ayak yanması sebeb olur,ayak altında kaşıntı ve yanma,ayak yanması,yararları,hastane,bitkisel,sağlık videoları,varis,ayakta karıncalanma sebeb olur,ayakta soğukluk sebeb olur,iğne batması biçiminde ağrı,ayağımda iğneler batıyor 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--