Avustralya Çoban Köpeği Nedir? Nasıl Bir Hayvandır.

Avustralya Çoban Köpeği Nedir? Nasıl Bir Hayvandır. Avustralya çoban köpeği genelde border collie türüyle karıştırılan bir cinstir tüy bakımından ve görünüş bakımından birbirine çok benzerler. Bu köpeklerin kökeni 19. Asırda ortaya çıkmış bir köpek olarak benimsenmiştir. avustralya çoban köpeği, İskoçya’dan gelen blue merle collie ile vahşi avustralya dingolarının bir karışımından meydana gelmiştir. avustralya kelpie, dalmaçyalı ve bull terrier de bu karışıma eklenmiştir. Bu karışımların sonuçlarında ortaya çok güzel eşine az rastlanan, tüm şiddetiyle güden, sığırları zor, kuru ve sıcak iklim koşullarında uzun mesafeler süresince gütmeye çok istekli, çok başarılı bir çoban köpeği ortaya çıkmıştır. Korumaları çok iyidir. Akc üstünden 1980 senesinde tanınmıştır.

Avustralya Çoban Köpeği Nedir? Nasıl Bir Hayvandır.
--

Avustralya çoban köpeği çok çalışkan ve çok kuvvetli bir köpektir. Yüksekliğinden az bir hayli uzun bir yapısı vardır. Önden bakıldığı zaman bu köpeğe ön bacaklarının gayet güzel durduğu gözükmektedir. Kafası büyük bir haldedir. Her çeşitli hava durumuna dayanıklı, güzel tüyleri vardır. tüy renkleri; kızıl renginde, kahverengi, mavi tonlarıyla karışık beyaz ve krem renklerinde görülebilir.

ağırlık: erkeklerde 15 – 16 kg / dişilerde 14 – 16 kg
boy: erkeklerde 43 – 51 cm/ dişilerde 43 – 48 cm
yaşam süresi: 12-15 yıl

avustralya çoban köpekleri çok akıllı bir yapıya sahiptir. Dünya sıralamasında en akıllı ilk 10 köpek esnasında bu ırk yer almaktadır. Genel olarak karakteristik özellikleri şu haldedir:

sıkılma eğilimi fazla olduğu için bir sürü yalnız bırakılması davranış sorunlarine sebeb olmaktadır.
hareketli her olayın içerisine katılmak olmak ister.
bu ırk arka bahçeye bırakılıp devamlı orada duracak bir ırk değildir.
koruma içgüdüsü fazladırlar.
İtaatkar bunun haricinde sürü gütme işleminde başarıyla görev almaktadır.
yavruyken iyi bir eğitimden geçmesi gerekir ve çok akıllı bir köpek olmaktadır.
yalnızca tek bir adamyi sahibi olarak belirlemektedir.
yavruyken tanıdıkları çocuklara karşı iyidirler ancak tanımadıkları çocuklara karşı arası iyi değildir.
genel olarak yabancılara karşı ve başka köpeklere karşı agresif davranırlar.
çok kolay eğitime elverişli bir ırktır.
havlama sorunu en az olan ırklardan birisidir.
yavru köpekken beyazdır ama sonradan genetik olarak anne babalarının rengini almaktadırlar.

avustralya çoban köpeği için en uygun yaşam alanı büyük bahçelerdir. Apartman hayatında bu köpek uygun değildir. Sürekli olarak egzersiz yapması gereklidir. Nizami olarak bir arada vakit geçirirseniz ve egzersizlerine fayda sağlarsanız çok mutlu olacaktır. Hareket ettirmesseniz devamlı canları sıkılabilir.

sıcak iklimleri daha fazla sevsede her iklimde rahatlıkla yaşayabilmektedir. Tüyleri için aşırı bakım gerekli değildir. Haftada bir kere bile tüylerinin fırçalanması yeterli olacaktır. 

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--