Anka Kuşu Hakkında Genel Bilgiler

Anka Kuşu Hakkında Genel Bilgiler Anka kuşu, nesli uzun yıllar öncesinde tükenmiş ve ismi masalları süslemiş bir kuş çeşidi olarak bilinmektedir. Anka, yüzuzun yıllardan beri farklı iklimlerde ve kültürlerde değişik adlarla anılmaktadır. Latince de phoenix adıyla anılan Anka kuşu eski Yunancada da bilinen ve ismi geçen kuş türü Arapçada Anka adı ile anılmaktadır. Pek çok değişik kültürlerin efsanelerinde geçmişten bu günümüze kadar gelen ve ‘’zümrütü Anka” adı ile anılan bu kuşun milattan önceki zaman var olduğu ve sonrasında ise neslinin tükendiği kabul edilmektedir.

Anka Kuşu Hakkında Genel Bilgiler

Anka Kuşu Hakkında Genel Bilgiler

Arap ülkelerinde Anka adıyla anılan bu kuş çeşidi uzun yıllar sonrasında Türk mitolojisinde ise zümrütü Anka kuşu olarak adlandırılmıştır. Tarihsel olarak bakıldığın da pers uygarlığına değin uzanan bir geçmişe sahip olan Anka kuşunu persler simurg kuşu olarak tanımışlardır. Pers uygarlığından çok daha önceki eski zaman da adından söz edildiği bilinmektedir. Pek çok değişik antik toplumlarda adının Tuğrul olarak geçtiği bilinmektedir.

Geçmişten günümüze kadar binlerce yıldır çok değişik ve farklı kültürlerde tanınması ve anılmasından kaynaklı günümüzde de birçok tarihçi ve arkeologun Anka kuşunun efsanelerde yaşayan hayali bir kuş olmadığını ve varlığını kabul etmelerine neden olmuştur. Farklı kültürlerde ve zaman var olan efsanelerde adı geçen Anka kuşu hakkında son derece farklı söylentiler vardır. Eski yunan kültüründe Habeş diyarında var olduğu ve yaşadığına inanılmaktadır. Anka kuşu ile ilgiliki en önemli bilgiler ömrünün çok uzun olması ve büyüklüğünün kartaldan daha büyük olduğudur.

Genellikle değişik zaman ve kültürlerde farklı biçimlerde anılmış olsa da bilinen özellikleri ateş kırmızı bir renginin olduğu ve tüylerinin bilhassa de boyun bölgesinin son derece parlak olduğu söylenmektedir. Anka kuşu hakkında söylenen tek ortak özellik, geçmişten bugüne bilinen ateşle tekrar hayat bulmasıdır. Bu özelliği nedeniyle birçok inanışta ve kültürde son derece büyük bir bulunan Anka kuşu yüz yıllar sonrasında günümüzde bile tekrar hayat bulmanın ve doğuşun simgesidir.

Yüzyıllar öncesinden bu güne kadar gelen efsanelerden bilindiği gibi Anka kuşu son derece uzun ömrünün sonlarına yaklaştığında öleceğini anlayarak kendisi için bir yuva hazırlar. Bu özel yuva için gerekli olan kuru dalları bir araya getirerek yuvasını inşa eder ve yuvayı çok özel bir sıvı ile sıvayarak yuvaya yerleşir ve kızgın güneş ışıklarıyla bu özel yuvanın tutuşmasını bekler. Güneş ışıklarının etkisiyle tutuşarak yanan yuvanın içinde kendisini de yakarak alevlerle tekrar hayat bularak doğan Anka kuşu yuvanın yanmasının sonrasında yanmış küllerin içinde bir yumurta oluşur ve bu yumurta vasıtası ile Anka kuşu ufak bir yavru olarak hayat bulur ve tekrar doğar.

Kendi küllerinden tekrar hayat bulan Anka kuşu, çoğu değişik inanışlarda diriliş simgesi olarak benimsenmiş ve kabul görmüştür. Sanatsal figürlerde de günümüzde dövme şeklinde de son derece sıklıkla kullanılan Anka kuşu simgeleri mevcuttur.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0