Amfibyum Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

amfibyumlar kurbağaların soyundan gelir. Yunancada “her ikisi” anlamına gelen amphi ile “yaşam” anlamına gelen bios kelimelerinden türemiştir. onlara bu ismin verilmesinin sebebi hem karada hem de suda yaşayabilmeleridir. ancak tatlı sularda yaşayabilirler.

Amfibyum Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?
Amfibyum Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Amfibyum Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

amfibyumların suyun içinde olmasalar da mutlaka suya yakın bir yerde yaşamaları gerekir. çünkü eğer derileri tamamen kurursa ölürler. ancak ısınmak için güneşin altına sereserpe yatmaktan çekinmezler.amfibyumlar üç ana gruba ayrılır. gerçek kurbağaları, ağaç kurbağalarını ve siğilli kurbağaları içine alan grup en kalabalık olandır.

.gerçek kurbağaların çok iyi yüzmelerine ve sıçramalarına yarayan uzun arka bacakları vardır. ağaç kurbağalarının el ve ayaklarında ağaca iyi tutunmalarını sağlayan vantuzlar bulunur. siğilli kurbağaların bacakları gerçek kurbağalara göre daha kısadır ve derileri pütürlüdür.

semenderler ya da çöreller ikinci amfibyum grubunu oluşturur. semenderlerin kuyruğu vardır. japonya ve çin’de yaşayan dev semenderler en iri amfibyumlardır. boyları bir buçuk metreyi geçer.

üçüncü grup ayaksız kertenkelelerdir. bu tuhaf amfibyumlara az rastlanır. ince gövdelerinde kol ve bacakları yoktur. aynı zamanda kördürler. gözlerinin yanından dokunaç denen birer uzun ve esnek uzantı çıkar. bu dokunaçları, dokunmak ve çevrelerini koklamak için kullanırlar.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0