Amazon Ormanlarında yaşayan en ilginç hayvanlar!

Amazon Ormanlarında yaşayan en ilginç hayvanlar!

Amazon Ormanlarında yaşayan en ilginç hayvanlar!

Dünyanın oluşumunda yaşanan büyük patlamadan bu yana, onun üzerinde var olan en büyük yeşillik her daim Amazon Ormanları olmuştur. Garip ritüelleri olan kabileler, gökdelen boyu uzayan ağaçlar, aylar süren yağmurlar… Fakat bu sıra dışı ormanların asıl özelliği, içerisinde 427 memeli hayvan, 1.300 kuş türü, 378 sürüngen ve 400’den fazla amfibi türe ev sahipliği yapmasıdır. Güney Amerika Kıtası’nın yüzde 40’ını kapsayan Amazon Yağmur Ormanları, Peru, Ekvator, Kolombiya, Bolivya, Venezuela, Brezilya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası olmak üzere tam dokuz ülkeyi içinde barındırmaktadır. Peki, kendisinde birden çok ekosistem ve bitki örtüsü de barındıran bu dünyanın en büyük oksijen pompasının içinde yaşayan en ilginç hayvanları öğrenmek ister misin? O halde hazırsan, Güney Amerika’ya doğru keyifli bir yolculuğa çıkıyoruz! İşte karşında Amazon’da yaşayan en ilginç hayvanlar!

1- AMERİKAN PAPAĞANI İlk sırada sadece Amazon’da yaşayan Amerikan Papağanları var! Bu bölgenin ormanlarına özgü olan bu kuş türü, 10 ve 20’şer gruplar halinde gezen sosyal canlılardır. Yaşam boyu arkadaşlarına sadık kalmalarıyla ünlüdürler. Meyve gibi besinlerin yanında gagaları da fındık ve diğer tohumları kırıp yiyebilecek kadar güçlüdür!

2- TEMBEL HAYVAN Sırada, dünyada hareket etmeyi neredeyse reddeden muhteşem yavaşlıktaki Tembel Hayvanlar var! Bu memeli günde 10 saatten fazla uyku uyur ve gerektiğinden çok daha yavaş hareket eder. Yediği bir yiyeceği sindirmesi bile bir ay süren bu tembellerin vücut sıcaklıkları her daim 30 santigrat derecede ilerler.

3- KİNKAJU Amazon Ormanları seyahatimizin bu ayağında, şimdi de karşımızda rakungillerden olan Kinkajular var. Soyağaçlarında rakunun bir akrabası olarak bilinen kinkajular, kürklü bir deriye ve dallara tutunmak için tasarlanmış muhteşem bir kuyruğa sahiplerdir. Daha yaygın olarak bu canlıya ayı maymunu, bal ayısı ve aslan maymunu gibi isimler de verilmektedir. Çok nadir görülen canlılardır çünkü geceleri ağaç tepelerinde uyudukları için karanlıkta onları bulmak kolay bir iş değildir. İşin garip tarafı, kürklerinde kurt parazitleri taşımalarına rağmen evcil hayvan olarak alıp besleyenlerin sayısı oldukça fazladır!

4- İSA KERTENKELESİ Amazon Ormanları’nda suyun üstünde yürüyebilen hayvanlar yok mu sandınız? İşte karşınızda İsa Kertenkeleleri! Bu muhteşem görünümlü canlılara İsa Kertenkelesi denmesinin sebebi ise Hz. İsa’nın su üzerinde yürüme hikayesinden esinlenerek koyulduğu bilinmektedir. Minik bir kediye benzer kulaklara sahip olan kertenkeleler ise bu işlemi yaparken iki ayaklarının üzerinde dik bir şekilde durarak hareket ederler.

5- ZEHİRLİ OK KURBAĞASI Zehirli ok kurbağaları, aslında sanıldığı kadar zehirli değillerdir. Sadece üç türünün zehirli olduğu ve bunların arasında en zehirli olanlarının ise altın renkli oldukları bilinmektedir. Sayısız parlak tonu üzerinde barındıran zehirli ok kurbağaları, bu renkleri onları avlayacak olan avcıları renkleriyle korkutmak için o sırada vücutlarını daha parlak gösterecek bir sıvı salınımı gerçekleştirirler! Yani onları korkutmanız imkansızdır!

6- KAPİBARA Kapibaralar görünüşte gine domuzlarına benzetilebilirler. Aslına bakarsan onlardan tek farkları kapibaraların daha büyük bir yapıya sahip olmalarıdır. Yetişkin bir kapibara 150 kiloya kadar çıkabilir. İki ayakları üzerinde durduklarında boyları 1,5 metreyi geçen bu dev somurtkanlar, doğada yarı su kemirgenleri olarak bilinirler.

7- ANAKONDA Listenin son sırasında bir neslin korkusundan uyuyamadığı Amerikan yapımı olan Anakonda serisine konu olmuş dünyanın en ağır, en büyük ve en korkunç yılanları olarak bilinen Anakondalar var. Normalde her gün küçük öğünlerle beslenen bu canlılar, arada 40 kilo ve üstü olan bir şey yediklerinde 1-2 hafta kadar başka bir şey yemeden öylece dururlar. Dişileri, daha sık deri değiştirdiği için erkeklerine göre daha büyük yapıdalardır.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0