Ailesi Sadece Oyun Oynadığını Sanıyordu. 2 Yıl Sonra Annesini İşe Aldı!

Ailesi Sadece Oyun Oynadığını Sanıyordu. 2 Yıl Sonra Annesini İşe Aldı! Cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar günümüzde yalnızca büyüklerin değil çocukların da hayatlarının önemli bir parçasını oluşturuyor. Sosyal medya kullanımı, video izlemek ve oyunlar başta olmak üzere şahışları kendine bağımlı hale getiren bu teknolojik aletler inanılmaz bir pazarın da sahibi. Gezegenin en varlıklı şahışları listesinin en üst sıralarında teknoloji şirketlerinin olması da bunun bir göstergesi. 

Ailesi Sadece Oyun Oynadığını Sanıyordu. 2 Yıl Sonra Annesini İşe Aldı!
--

Ailesi Sadece Oyun Oynadığını Sanıyordu. 2 Yıl Sonra Annesini İşe Aldı!

İrlanda’da hayatını sürdüren jordan casey de oyunlara ve bilgisayarlara en üst seviye meraklı bir çocuktu. Jordan günün önemli bir bölümünü odasında, bilgisayar başında geçiriyordu. Üstelik yalnızca oyun oynamıyor, onların nasıl yapıldığını da çok merak ediyordu. Bu yüzden yazılımlara ilişkin internette bulabildiği kaynaklardan devamlı yeni şeyler öğrenmeye çalıştı. 

Fakat ailesi onun saatlerce ekran başında kalmasından hiç memnun değildi. Jordan her ne kadar derslerinde başarılı da olsa 9 yaşında bir çocuğun bu kadar fazla bilgisayar kullanmasını doğru bulmuyorlardı. Hatta bir süre bilgisayar başına oturmasını yasakladılar. 

Jordan bu arada yazılım hususunda kendini geliştirmeye devam etti. Araşıtırma ve öğrenmeyle geçen iki yılın sonunda ilk oyununu hazırlayarak kadar bilgi sahibiydi. “uzaylı top İnsanlara karşı” adını verdiği oyunu app store’da satışa çıkarmak istedi. Fakat apple uzmanları oyunda eksikler olduğunu belirterek uygulamanın satışına izin vermedi. 

Bu karar karşısında vazgeçmek yerine daha fazla çalışmayı seçen jordan bir kaç ay arasında kendisine söylenen tüm eksiklikleri gidererek bir defa daha uygulamanın appstore’a konulması için başvurdu. Bu kez başarmıştı. İlk oyunu şahışların beğenisine sunuldu.  

Jordan bu başarının arkasından çalışmaya devam etti. Ve 11 yaşında casey games ismiyle kendi oyun şirketini kurdu. Onun yalnızca bilgisayar başında oyun oynadığını sanan ailesi ise hayatını sürdürdüklerina inanamıyordu. 

Jordan’ın başarısındaki en kıymetli adımsa okulda başından geçen bir aksilik oldu. Bir öğretmenin ders notlarını ve verileri yazdığı defteri kaybetmesi ona ilham verdi. Teachware adlı bir program geliştirerek bunu okul yönetimine sundu. Uygulama öğretmenlerin tüm ders notlarını, öğrenci bilgilerini, sınav sonuçlarını, istatistik gibi verileri en üst seviye basit bir arayüzle kaydedip kullanmalarına olanak tanıyordu. 

Okulun çok beğendiği uygulama kısa süre arasında yaygınlık kazandı. İlk etapta irlanda’da 300 okul bu uygulamayı satın alırken daha sonra avrupa’dan yüzlerce müşteri elde etti. 

Jordan’ın elde ettiği başarı yalnızca irlanda’da değil amerika ve avrupa’da büyük ilgi gördü. 

Bir çok ülkede gezegenin en genç girişimcisi unvanıyla seminerlere, toplantılara katıldı. Hayatını sürdürdüklerinı ve çalışmalarını anlatarak yaşıtlarına örnek oldu. Hatta jordan 2019 senesinde ato’nun düzenlediği marka festivali için ankara’ya da geldi. 

Jordan’ın kazandığı paralarla yaptığı ilk iş ailesine yeni bir ev satın almak oldu. Kurduğu şirkette annesine önemli bir pozisyonda iş veren genç girişimci bugünlerde xbox ve play station için oyun geliştiriyor. 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
--
--