16 Yaşındaki Bu Gencin İş Fikriyle Dalga Geçtiler. 2 Yılın Sonunda Onu Çok Kıskandılar

16 Yaşındaki Bu Gencin İş Fikriyle Dalga Geçtiler. 2 Yılın Sonunda Onu Çok Kıskandılar Çocukluktan gençliğe geçiş hayatın en kıymetli dönemlerinden birisidir. Herkes için bambaşka yaşlarda olsa da artık daha bilinçli ve planlamaya biraz daha çok ihtiyaç duyulan yıllar başlar. Özellikle üniversite ve meslek seçimi, insanın büyük ölçüde geleceğini şekillendirdiği için çok kritik kararlar da bu sezonda alınır. Orta yaştaki bir çok insanın "şimdiki aklım olsa" diyerek başladığı cümleler, o yıllarda alınan kararlardan duyulan pişmanlıkları anlatır. 

16 Yaşındaki Bu Gencin İş Fikriyle Dalga Geçtiler. 2 Yılın Sonunda Onu Çok Kıskandılar

Çocukluktan gençliğe geçiş hayatın en kıymetli dönemlerinden birisidir. Herkes için bambaşka yaşlarda olsa da artık daha bilinçli ve planlamaya biraz daha çok ihtiyaç duyulan yıllar başlar.
Özellikle üniversite ve meslek seçimi, insanın büyük ölçüde geleceğini şekillendirdiği için çok kritik kararlar da bu sezonda alınır. Orta yaştaki bir çok insanın "şimdiki aklım olsa" diyerek başladığı cümleler, o yıllarda alınan kararlardan duyulan pişmanlıkları anlatır. 
İlk gençlik yıllarında kimilerinin yaşamının ortasında hala oyunlar ve eğlence vardır. Fakat çoğu zaman maddi problemler sebebiyle bir çok genç hayata erken atılmak durumunda kalır. Lise dönemlerinde bile yarı zamanlı işlerde çalışarak para kazanması ve anlık iyi bir üniversiteye girmek için çabalaması gerekebilir. 
Avustralya'da hayatını sürdüren 16 yaşındaki clay lewis de o gençlerden biriydi. Ailesine destek olmak için iş arayan clay market, restoran gibi bir çok mekanda kısa sürelerle çalıştı. Fakat clay otizmli bir gençti ve ne yazık ki onun bu durumu çalıştığı bölgelerde sorun ediliyordu. 
Her şeye karşın çalışmaktan vazgeçmeyen clay yapabileceği en iyi şeyin kendi işini kurmak olduğunu düşündü. Fakat bunun için hiç parası yoktu. Sermaye olmadan başlayabileceği bir için kafa yorarken, oturduğu mahalledeki komşuları ona ilham verdi. 
Clay, mahallede şahışların çöp kutularının pisliğinden şikayet ettiğini biliyordu. Bu da ona sermayesi olmadan para kazanabileceği bir iş fikri olarak göründü. 
Başlangıçta bu fikrini anlattığı çoğun insan, bu halde para kazanmasının ya da bunu bir işe dönüştürmesinin mümkün bulunmadığını anlattı, hatta dalga geçti. Fakat ailesi, clay'a daima olduğu gibi güveniyordu ve onun yanında durdurlar. 
İlk olarak komşuları ile konuşup bahçe önlerinde duran çöp kovalarını 10   dolara temizleyebileceğini dile getirdi. Bu işi kendileri yapmak istemeyen bir çok kişi  teklifi kabul etti. 
Fakat çöp kovalarını temizlemek, clay'ın tahmin ettiğinden daha zordu. Özellikle sıcak yaz aylarında oluşan koku, işi daha da kötüleştiriyordu. Bunda karşın pes etmeyen ve çalışmaya devam eden genç, ilk kazandığı parayla bir eldiven ve maske satın aldı. 
Mahalledeki çöp kovalarını temizlediklten sonra bir facebook sayfası açan ve işini daha da büyüten clay'in müşterileri her geçen gün artıyordu. Tek başına işlere yetişemeyince okuldan bir dostını yarı zamanlı olarak işe aldı. 
Bu halde ilk çalışanıyla anlaşan clay daha sonra 3, arkasından 10 kişinin patronu oldu. İşe başladıktan 1 yıl sonra ise 35 kişilik bir ekip kurmuştu. 
Clay'in bu başarısı medyanın da dikkatini çekti. Otistik bir gencin tamamen kendi çabasıyla kurduğu şirketin her geçen yükselmesi bir çok insanın takdirini kazandı, yaşıtlarına örnek oldu. 
Clay lewis, ilk etapta ailesine destek olmak için başladığı işte kısa sürede büyük başarı yakalayarak genç bir patron olmuştu. Başlangıçta şahışların dalga geçtiği iş fikriyle yüzbinlerce dolar kazanarak kendisine güvenen ailesini bile şaşırttı. 

Tepkiniz nedir?

like
26
dislike
3
love
0
funny
3
angry
0
sad
4
wow
2